De gemeenteraad heeft weinig t In de discussie over stadsvernieuwing en (binnen)stadsherstel die intussen al een kleine zestig jaar wordt gevoerd is het haast onvermijdelijk dat de visies en uitgangspunten van vroeger in de herinnering zijn vervaagd. Met als gevolg dat veel van de standpunten en stellingen die nu als vernieuwend en revolutionair worden gepresenteerd slechts herhalingen zijn van in het verleden ontwikkelde gedachten. Dat het publiek steeds dezelfde vragen stelt met betrekking tot de ontwikkeling van de binnenstad kan het niet kwalijk worden genomen. En ook niet dat de discussie daardoor zelden leidt tot een gedachtewisseling op basis van het Schiedamse historisch- stedenbouwkundig dossier. Dit beslaat inmiddels al vele strekkende meters, waarvan misschien alleen de laatste mappen nog weieens worden ingezien. Elke raadsperiode stelt z'n eigen prioriteiten en wil op eigen wijze iw Op de vraag of de Schiedamse binnenstad nog te redden valt, werd tijdens de bijeenkomst in het mediacafé op 21 november geen direct antwoord gegeven. Dat was ook niet te verwachten. De ondernemers in de binnenstad, vertegenwoordigd door schoenwinkelier Wout Kalkman, het Centrummanagement in de persoon van Chris Coppens, John van Gestel als bewoner en belangenbehartiger van de wijkorganisaties en binnenstads wethouder Menno Siljee, mogen dan gelijkelijk van mening zijn dat de Schiedamse binnenstad het behouden waard is, hun opvattingen over het hoe, waarmee en wanneer dan wel, verschillen nogal. Heel ver gevorderd zijn we dus nog niet. En in de registratie van LookTV vielen wederom allereerst de gemeenplaatsen op en de vele open deuren in het beantwoorden van de vragen vanuit het publiek. Hans van der Sloot Het lokaal bestuur in de verpersoonlijking van de gemeenteraad is per definitie kort van memorie. Dat is geen excuus want de raad draagt wel de volledige verantwoordelijkheid voor de ontwikkeling van stad en samenleving en de toetsing van de plannen die op dit punt worden ontwikkeld. Aan de andere kant mag het de gemeenteraad toch ook niet euvel worden geduid want het is een onontkoombaar gegeven dat door snelle wisselingen binnen de gemeenteraad noch sprake is van een collectief geheugen noch van overdracht van kennis en verantwoordelijkheid. Elke raadsperiode stelt z'n eigen prioriteiten en wil op eigen wijze invulling geven aan de lopende problemen. Overdreven? Geenszins. De Schiedamse gemeenteraad kent slechts één lid welks 'parlementaire' geheugen verder reikt dan de afgelopen tien jaar. Er wordt naar hem geluisterd, dat wel, maar eenmaal uitgesproken kakelen de raadsleden weer opgewekt verder, als ware er niets zinnigs aan de gedachtewisseling toegevoegd. En zeg niet dat er geen behartenswaardige uitspraken en onderzoeksresultaten in de kast met binnenstadsstudie, nota's en plannen staan. Als het gemeentebestuur indertijd acht had geslagen op de rapporten van onderzoeksteams van de Delftse en Wageningse technische universiteiten inplaats van een emotioneel gevecht aan te gaan, dan was het met de Brandersbuurt heel anders afgelopen. Als was geluisterd naar de adviezen van Heemschut en alweer de TU-Delft dan waren op de Lange en Korte Haven nooit die foeilelijke appartementenblokken neergezet die momenteel als een blijvende smet op de Musis 4

Musis | 2008 | | pagina 4