lenul van stadsherstel en stadsontwikkeling schoonheid van de beide havens wordt gezien. Als de studie van het jonge PvdA- gemeenteraadslid Wim de Visser cs. in de vroege jaren zeventig naar de monumentale waarde van de architectuur van Piet Sanders indertijd serieus was genomen, had Schiedam zich nu nog mogen verheugen in één van de mooiste bouwwerken uit de Amsterdamse School in Zuid Holland. Want het hoofdgebouw van de Lindenhof was van dezelfde grandeur als het monumentale voormalige Hoofdgirokantoor in Den Haag. En tenslotte, als het toenmalige gemeentebestuur de aanbevelingen van de stedenbouwkundigen Fledderus en zijn kantoorgenoot Van Gent ook maar een moment tot de zijne had gemaakt dan had het waarschijnlijk een betere greep gehouden op de winkelontwikkeling in de binnenstad, was er nooit sprake geweest van een Gat van Bolmers en een onherstelbaar beschadigd Broersveld. Het feit dat de gemeenteraad weinig benul heeft van de geschiedenis van de stadsontwikkeling in Schiedam gedurende de afgelopen halve eeuw, maakt dat - terwijl de raad telkens opnieuw het wiel denkt uit te vinden - zichzelf niet zelden een rad voor ogen draait. Hoe anders valt de geestdrift te verklaren waarmee Jan des Bouvrie werd ontvangen. En hoe anders het enthousiasme voor de plannen van projectontwikkelaar Seinpost toen deze - als betrof het een schoon te maken inktvis op de markt - de hele grote omloop binnenstebuiten keerde en met het I-model van een druk Broersveld tussen Land van Belofte en Nieuwe Passage vulling geven aan de lopende problemen 5 Musis Emmaplein Schiedam, het Burgemeesterslaantje, foto Cornelia Montfoort

Musis | 2008 | | pagina 5