Vijfenzeventig andere, oude steden onderkennen hun problematiek evenzeer en hebben - met Schiedam - hun heil gezocht in het Platform Binnenstadsmanagement. Praten lost op zichzelf niets op maar kan wel helpen om de moeilijkheden te onderkennen en te leren van eikaars fouten en successen. Het platform functioneert als inter-ambtelijk kennis- en uitwisselingscentrum en tracht door middel van onderlinge ontmoetingen, publicaties en symposia bij te dragen tot professionalisering van het binnenstadsmanagement. Op een kortgeleden gepubliceerde luchtfoto heeft het college van burgemeester en wethouders laten aantekenen welke nieuwbouw- en restauratieprojecten inmiddels voltooid zijn, in vergevorderd planstadium verkeren of als ontwerp ter kennis zijn gebracht. Dat is bemoedigend. En evenzo dat aan het binnenstadsmanagement (hetgeen iets anders is dan het Centrummanagement dat door de binnenstedelijke middenstand wordt gedragen) een groot gewicht wordt toegekend. Het is onder andere aan de niet aflatende inzet van de binnenkort scheidende Frans Griffioen te danken, dat het besef is doorgebroken dat het binnenstadsmanagement om een professionele aanpak en ondersteuning vraagt. Daarbij zou de opdracht mogen behoren dat de binnenstadsmanager van straks een samenvatting schrijft van de geschiedenis van stadsontwikkeling en stadsvernieuwing in Schiedam om politiek en bestuur een makkelijk toegankelijke basiskennis te verschaffen over processen en initiatieven in het verleden. Dat hoeft 'ie natuurlijk niet zelf te doen. Voor studenten aan de TU-Delft zou het een prachtig afstudeerproject zijn. Precies zoals meer dan veertig jaar geleden werd gevraagd aan de studenten in Wageningen en Delft. Alleen toen werd de afstuderende ingenieurs het resultaat niet in dank afgenomen en ging alsnog de beuk in de Brandersbuurt. Wie het resultaat ervan in ogenschouw wil nemen, vervoege zich bij de slechtst bereikbare brandweerkazerne van Nederland aan de Breedstraat. Of aan de Korte Haven, de Korte Achterweg of de Noordvest. onderkennen en van fouten te leren 7 Musis

Musis | 2008 | | pagina 7