De Branders Henk Slechte Bijna 40 jaar geleden werkte ik bij het gemeentearchief van Rotterdam. We hadden daar de goede gewoonte om bezoekers die aan een boek werkten een persoonlijke begeleider toe te wijzen, een lid van de wetenschappelijke staf, een coach bij wie ze met specifieke vragen terecht konden. Ik werd op een goede dag aan ene Hans van der Sloot uit Schiedam toegewezen. We konden het al snel goed vinden, en hij vroeg me eens in Schiedam te komen kijken, waar een hele buurt bij het - letterlijke - groot vuil stond. Ik was jong, onervaren en wist van Schiedam alleen maar dat er jenever werd gemaakt. Nou daar ging het precies om, hij wilde me de Brandersbuurt laten zien, de buurt waar vanaf de 18de eeuw de gedistilleerd nijverheid geconcentreerd was. We schrijven 1969, en Schiedam was bezig de grootste slooppartij uit zijn geschiedenis voor te bereiden. Ik wist niet wat ik zag: dichtgetimmerde straatjes, steegjes, slopjes en grachtjes met bedrijfspanden die werden afgewisseld door woonhuizen uit de 18de en 19de eeuw. Het was natuurlijk een zootje, die Brandersbuurt, maar wel een hoogst interessant zootje, want ik zag het direct: dit was het openluchtmuseum van de Nederlandse nijverheid vóór de Industriële Revolutie. Hier was nog te zien hoe in een Nederlandse stad de kleinschalige nijverheid had gefunctioneerd, hoe bazen, arbeiders en bedrijven door elkaar woonden, ogenschijnlijk een rommeltje, maar wel organisch gegroeid en bij nader inzien ook logisch. Herman Paradies legde even daarvoor de Noordvest bij de hoek met de Schie, bij de Spoelingbrug vast. Dat alles zou gesloopt worden, en is ook gesloopt, zonder dat daaraan veel meer plan ten grondslag lag dan het aan elkaar hechten van de oude stad en nieuwe buitenwijken als Nieuwland en Groenoord, en natuurlijk de verplaatsing van de brandweerkazerne van de Singel in de binnenstad naar de Breedstraat. Ik was verbijsterd en vooral geschokt, en heb het beeld van die historisch interessante en op veel plaatsen ook schilderachtige buurt meer dan twintig jaar bij me gehad. Als ik het woord Schiedam hoorde, in wat voor verband ook, moest ik daaraan denken. Totdat ik in 1991 in Schiedam kwam wonen, en daar weer ging kijken. De schok was haast nog groter dan in 1969: Musis 8 Achter de Teerstoof in de richting Verbande Erven, foto Gemeentearchief Schiedam

Musis | 2008 | | pagina 8