kunnen worden in het geval van brand of ernstige water schade, als we natuurlijk die mogelijkheid nog hebben. Een waardebepaling per ruimte helpt ons hierbij, en ook het opstellen van een prioriteitenlijst. Belangrijk is om te weten welke werken uit de collectie als eerste gered moeten worden, als vanzelfsprekend eerst de bezoekers en de medewerkers in veiligheid zijn gebracht." Bij het Nationaal Sleepvaart Museum in Maassluis is het gebouw een uitdaging als het gaat om veiligheidszorg. Er zijn niveauverschillen, smalle trappen, grotere maar ook kleine tentoonstellingsruimtes. Paul Alers, bestuurslid, vertelt: "Eén keer per maand organiseren wij voor alle vrijwilligers de zogenaamde sloepenrol. Deze term komt uit de scheepvaart. Tijdens de sloepenrol lopen we alles langs: wat zijn de vlucht routes, waar liggen de sleutels, hoe werken de brandblus- apparaten enzovoorts. Doordat we dit iedere maand doen, blijft iedereen scherp en wordt de informatie niet snel vergeten. Bij een complex pand als dit heeft veiligheidszorg de hoogste prioriteit." Archieven kennen het voordeel van het bestaan van de Archiefwet. Huib Geuze, archiefinspecteur bij het Stadsarchief Vlaardingen, legt uit: "In de Archiefwet is er ten aanzien van veiligheidszorg al het één en ander geregeld. Een archief bewaarplaats moet bijvoorbeeld aan bepaalde eisen voldoen. Te denken valt aan een brandwerende deur en een hoge drempel tegen overstromingsgevaar. Ook een constante temperatuur en luchtvochtigheid zijn van groot belang. De provincie ziet er op toe dat de zorgdrager (het college van B&W) aan de gestelde eisen uitvoering geeft." De deelnemende instellingen zien als voordelen dat binnen het project Netwerkaanpak Veiligheidszorg aan de collectie veiligheid ruim aandacht wordt besteed. Paul Alers hierover: "Wij zijn gaan nadenken over welke voorwerpen we willen en kunnen redden in het geval van een calamiteit. De waarde van het voorwerp voor ons museum is hierbij uitgangspunt. Het project heeft ons attent gemaakt op het belang van collectiehulpverlening. Maar wij zien meer voordelen. Na de eerste bijeenkomst hebben we per verdieping op plattegronden de vluchtroutes aangegeven. Deze zijn in de verschillende tentoonstellingsruimtes opgehangen. Ook hebben wij het museum aangemeld bij een commerciële service die hulp biedt als aan de collectie schade is toegebracht als gevolg van een calamiteit." Ook het Stadsarchief Vlaardingen heeft door het project meer oog gekregen voor de collectiehulpverlening. Bovendien leidt het tot interessante discussies. Huib Geuze vertelt: "Ton Cremers stelde ons de vraag wat wij als eerste willen redden als zich een ernstige calamiteit voordoet. In eerste instantie denken we dan aan de originele archivalia, de oudste documenten zoals de charter van Floris V uit 1275. Maar zijn niet de toegangen tot de registers van wezenlijk belang, misschien zelfs onmisbaar? We zullen op dit punt in de komende tijd keuzes moeten maken." Christel Kordes over de meerwaarde van het project voor het Stedelijk Museum Schiedam: "Belangrijk voor ons is het bewustwordingsproces. Wij willen dat iedereen in de organisatie zich bewust is van het belang van veiligheidszorg en dat iedereen zich realiseert dat het gevaar schuilt in een klein hoekje. Samen met mijn collega van de facilitaire dienst, John de Roo ben ik bij de bijeenkomsten van het netwerk aanwezig. Recentelijk stuurde hij een e-mail rond met de vraag of er bij de inrichting van de tentoonstellingzalen rekening wordt gehouden met het vrijhouden van brandhaspels in het geval van calamiteit. John vertelde me dat de bijeenkomst van het netwerk hem ten aanzien van dit punt weer alert had gemaakt." In maart vindt de slotbijeenkomst van het project voor de regio Rotterdam-Rijnmond plaats in het Stedelijk Museum Schiedam. Vanaf dat moment zullen de deelnemende instellingen het netwerk zelfstandig voortzetten. Zij kunnen dit bijvoorbeeld doen door een paar keer per jaar een bijeenkomst te organiseren rondom een specifiek thema. Begin 2009 zal het project voor wat betreft de drie bijeenkomsten in alle Zuid-Hollandse regio's zijn afgerond. Er zullen dan vier preventienetwerken bestaan die elkaar van ontwikkelingen rondom veiligheid op de hoogte houden en er samen voor waken dat veiligheidszorg voor mens, gebouw en collectie continue in de aandacht is. Erfgoedhuis Zuid-Holland is een provinciaal service- en kenniscentrum voor erfgoed. Het biedt producten en diensten aan iedereen in Zuid-Holland die op één of andere manier erfgoed beheert of gebruikt. Het Erfgoedhuis werkt voor musea, archieven, historische verenigingen, monumentenbeheerders, maar ook voor scholen, gemeenten en stichtingen of verenigingen op het gebied van erfgoed. Ook worden er erfgoedprojecten en - evenementen georganiseerd voor een breed publiek. Musis 46

Musis | 2008 | | pagina 10