Alles komt goed als het vertrouwen maar terugkeert Hans van der Sloot Eén ding mag duidelijk zijn: Frans Griffioen raakt - hoewel hij straks meer afstand zal nemen van de binnenstad - niet uitgepraat over het historisch centrum van Schiedam en dan vooral de ontwikkelings mogelijkheden voor de nabije en verre toekomst. Geen plek, geen gezichtspunt en geen actueel of in een ver verleden gelegen beleidsvoornemen, of hij heeft er een visie op. Zijn kennis van de ontwikkelingen die de binnenstad van Schiedam heeft doorgemaakt is formidabel, zijn enthousiasme nog steeds overrompelend en zijn loyaliteit bewonderenswaardig. Frans Griffioen spreekt over Schiedam nog met dezelfde geestdrift als toen hij als jong, pas afgestudeerd stedenbouwkundige in dienst van Gemeentewerken trad. Ziet hij dan geen tekortkomingen en geen vale plekken in de stad? Welzeker ziet hij die. Maar als stedenbouwkundige legt hij de nadruk op verbanden en op de golfbewegingen in de binnenstedelijke ontwikkeling. Er is in het verleden veel nagelaten en veel verwaarloosd en dan doelt hij niet zozeer op het verloren gaan van panden en stadsdelen, maar eerder op bestuurlijke onachtzaamheid. Griffioen; "Een groot probleem bij de binnenstedelijke ontwikkeling is dat de fysieke mogelijkheden om processen te sturen voor een stadsbestuur zeer beperkt zijn. Je hebt te maken met een grote verscheidenheid van belangen, verkavelingen en eigendomsrechten. De gemeente is daarin slechts een partner, niet meer. Hooguit kun je meer druk uitoefenen als beheerder van de openbare ruimte, maar ook dan zul je het moeten hebben van samenwerking met overige partijen." "Je moet het hebben van vertrouwen," zegt hij even later. "En dat heeft in de afgelopen tijd een behoorlijke deuk 47 Musis Foto's Jan van der Ploeg

Musis | 2008 | | pagina 11