ollectief kan worden aangesproken Dat is een probleem ontwikkeling. Op het Broersveld vinden plotseling meerdere nieuwbouwactiviteiten plaats. Halverwege de verbindingsas tussen de beide 'bollen' worden op dit moment ruime stadswoningen boven winkels gebouwd. Daaruit spreekt vertrouwen in de toekomst en in de ontwikkelings mogelijkheden van het Broersveld. Tegelijkertijd wordt het complex woningen en winkels annex los- en laadplaats naast de Nieuwe Passage aangepakt, mogelijk geworden door het zegenrijk vertrek van McDonalds aan de Broersvest. Ook de ingrijpende verbouwing van Bas van der Heiden staat op het punt te beginnen en binnenkort zullen ook de Armenschool en het Gat van Bolmers worden aangepakt. Kortom, het lijkt erop dat het vertrouwen in de ontwikkelingsmogelijkheden van het centrum terugkeert." Een heikel onderwerp blijft natuurlijk de Hoogstraat, in de herinnering van de Schiedammer uitgegroeid tot eertijds centrum van vertier en hoogstaand winkelen. Frans Griffioen spreekt van het 'zorgengebied' in de bocht tussen Lange Achterweg en Stedelijk Museum. Het is het stuk met de grootste aaneengesloten leegstand, in handen van beleggers die een kans roken om mee te profiteren van de gemeentelijke inspanningen op het gebied van revitalisering en herontwikkeling. Griffioen; "Het is dit gebied dat we het eerste aanpakken. De eigenaren die hun panden laten verpauperen zijn aangeschreven. Of zij ondernemen stappen tot verbetering en herbestemming, of wij doen dat maar dan wel op hun kosten. Het is dit stuk waaraan het best te zien valt dat er dertig jaar lang niets structureel is aangepakt. Niet door de eigenaren en niet door ons, maar goed daarin komt dan toch verandering. In dat opzicht reikt de betekenis van de werkzaamheden aan het Broersveld verder dan de directe omgeving. En helemaal als het straks zou lukken om de voormalige Monopole een zinvolle herbestemming te geven, waardoor ook het museale centrum met het Stedelijk Museum, het Jenevermuseum en het Nationaal Coöperatiemuseum zo vlak bij elkaar. Het wordt nog wat, als eerst het vertrouwen maar terugkeert." 49 Musis

Musis | 2008 | | pagina 13