De Taaltuin eer Fenneke Hordijk In juni 2009 gaat in Spangen aan de oever van de Rotterdamse Schie, tussen de Mathenesserbrug en de Van Nelle-fabriek de eerste Taaltuin open, een taalontwikkelende en intelligente speeltuin, die door de minister van Wonen, Wijken en Integratie Ella Vogelaar is bekroond als Nederlands Idee nummer één. De taalontwikkelende speeltuin is een project waar menige gemeente met een grote allochtone bevolking met belangstelling naar uitziet. Uitgangspunten van de taaltuin zijn de gegevens dat taal gelijkwaardi Maar wat is dat dan, een taaltuin? En waar zit de intelligentie in? In een taaltuin speelt, klimt, klautert, glijdt, rent het kind, maar ontwikkelt tegelijkertijd zijn taal en zijn intelligenties. Daarnaast stimuleert de taaltuin ook de ouders (dus ook de anderstalige ouder) de taal op een speelse en muzikale wijze in te bedden in de opvoeding, interactie staat in de taaispeeltuin centraal: interactie tussen ouder en kind, maar ook tussen de kinderen onderling. Taal is belangrijk voor de cognitieve ontwikkeling van het kind. Het doet er niet toe in welke taal een kind opgroeit, als het kind zijn 'taalsysteem' maar zo volledig mogelijk kan opbouwen. Met een goed opgebouwd taalsysteem kun je zelfs beter een andere taal leren. In Rotterdam groeien veel kinderen op in een omgeving waar meerdere talen met ze gesproken wordt. Voor hun taalontwikkeling is dat geen handicap, maar een verrijking. Meertalige kinderen ontwikkelen zich cognitief op een hoger niveau, zijn beter in staat op meta-niveau te denken en kunnen sneller abstraheren. Allemaal eigenschappen die je in je schoolloopbaan en later in je carrière hard nodig hebt. Vaak zijn ze ook creatiever en kunnen makkelijker een oplossing vinden voor allerhande vraagstukken. Twee- of meertaligheid is in deze wereld eerder regel dan uitzondering. Een kind dat een twee- of meertalige opvoeding geniet, is gebaat bij een correct en rijk aanbod in beide of meerdere talen en profiteert het meest van meertaligheid wanneer het zeer vroeg, al vanaf de geboorte, met deze talen in aanraking komt Psycholoog Howard Gardner onderscheidt verschillende vormen van intelligenties: verbaal, logisch/mathematisch, visueel/ruimtelijk, muzikaal/ritmisch, lichamelijk/ kinesthetisch, interpersoonlijk, intrapersoonlijk. Intelligentie, volgens Gardner, staat voor de bekwaamheid om te leren en problemen op te lossen. Dit kan volgens hem op verschillende manieren. Een speeltoestel of speelplaats kan meer zijn dan een plek waar kinderen spelen; het kan het kind uitdagen verschillende intelligenties aan te spreken. Op deze manier kan de taal- en cognitieve ontwikkeling extra worden gestimuleerd. Uitgangspunten van de intelligente taaltuin zijn de gegevens dat taal belangrijk is, dat alle talen gelijkwaardig zijn en dat de maatschappij vraagt om meervoudig intelligente mensen. De taalachterstand onder Rotterdamse schoolkinderen is groot. Kinderen communiceren natuurlijk volop, maar hun woordenschat is vaak beperkt. Daardoor zijn ze ook niet in staat alle mogelijkheden van de taal uit te buiten. Taalarmoede levert niet alleen leerachterstand op, maar beperkt kinderen ook in hun contacten. Taal is een handig gereedschap, dat thuishoort in de 'gereedschapskist' van elk kind. De gemeente Rotterdam heeft het terugdringen van de taalachterstand onder schoolkinderen tot prioriteit verheven, samen met veel sporten en bewegen. Maar wat is daarvan te zien op straat? Of in de speeltuin? Nodigt het beleid van Rotterdam kinderen uit taal te gebruiken? Of was het alleen een papieren intentie? Wie veel door Rotterdam fietst, ziet niets van dat beleidsvoornemen terug in het beeld van straten, pleinen en speeltuinen. Alle teksten in de straat staan op 'nekkramphoogte' en bovendien zijn deze niet voor kinderen bestemd. Ook de speeltuinen dagen niet uit te spelen en te Musis 60

Musis | 2008 | | pagina 24