Souvenirs uit Schiedam, Peter de Lange Sommige stadsgenoten tikten demonstratief tegen hun voorhoofd toen Miranda van Jaarsveld in 1999 haar plan bekend maakte om in Schiedam een souvenirwinkel te beginnen. "Dat is wel het laatste wat hier kans van slagen heeft. Zorg eerst maar eens dat er toeristen naar de stad komen!" werd er smalend geroepen. "Een klassieke vergissing,zegt de 49-jarige onderneemster even stralend als onaangedaan. "Souvenirwinkels trekken juist toeristen aan. Want toeristen denken: die winkel zit daar natuurlijk niet voor niets, er zijn in die stad vast leuke dingen te zien. Ze heeft gelijk gekregen, al hing er Ook buiten het toeristenseizoen en de drukke kerstperiode blijkt Schiedam inwoners en vreemdelingen te herbergen met een onstilbare honger naar een ansicht, een setje klompen op sleutelhangerformaat of een in delftsblauw uitgevoerd molentje. Zelfs op deze koude middag in januari rinkelt geregeld het deurbelletje om klanten uit allerlei windstreken aan te kondigen. Zoals een niet helemaal zuiver Nederlands sprekend jong echtpaar dat enkel een ansichtkaart met stadsgezichten begeert. "Voor mijn vader die in Frankrijk woont," zegt de man, 80 eurocent op de toonbank leggend. "Zo krijgt hij een indruk van onze nieuwe woonplaats." Het paar heeft zich pas onlangs in Schiedam gevestigd. De plaatjes op de prentkaart hebben ze zelf ook nog niet allemaal 'live' gezien. Of een Portugese moeder met haar drie dochters, die twee paar witte en rode klompjes van onooglijk formaat afrekenen plus een grauwwitte aardewerken beker met een tulp in reliëf erop. "Een verjaardagscadeautje voor een tante van de kinderen in Lissabon," legt de vrouw in gebrekkig Nederlands uit. Of een verkleumd paartje dat een Balkanvariant van het Engels spreekt en dat na een tocht langs de kille haven een paar zomerse ansichten uitzoekt voor de familie thuis - waar dat ook mag zijn. De bezoekers worden geroutineerd geholpen. Aan niets is te merken dat het nog niet zo lang geleden is dat Van Jaarsveld vanuit haar stoel achter de toonbank wanhopig naar klanten zat uit te kijken. Bij het opmaken van de boeken in januari dacht ze jaren achtereen: ik kan er beter mee ophouden. Een tijdlang hield ze er een bijbaantje als receptioniste op na, domweg omdat ze niet kon rondkomen van haar winkeltje. Ze deed zelfs haar autootje weg om haar onder druk staande budget te ontlasten. Toch hield ze vol, in de overtuiging dat er brood zat in souvenirs. Schiedam, zegt ze met de kennis die zij in een vorig beroep als reisleidster vergaarde, heeft genoeg Schiedam, zegt ze met de kennis die zij in een vorig beroep als reisli wel een prijskaartje aan dat gelijk. Jaren zat ze in haar winkeltje op de hoek van de Appelmarkt en de Lange Haven op een houtje te bijten. Maar nu lijken de zeven magere jaren voorbij. Het publiek heeft de charmes van haar nering ontdekt. Schiedamse prullaria zijn bijzonder in trek. Bij veel meer mensen dan zelfs de grootste optimist had durven dromen. charmes om vreemde ogen te bekoren. Een Schiedammer had er waarschijnlijk al lang het bijltje bij neer gegooid. Vooropgesteld dat hij ooit aan zo'n onderneming was begonnen. Schiedammers hebben de neiging te denken dat hun stad niks voorstelt. Waarom zou een matroos van een containerschip uit Taiwan de moeite nemen om een kijkje te komen nemen in zo'n doorgeblazen krothuis van 'n stadje? Wat heeft een Fransman, verwend met Eiffeltorens en geboortehuizen van Jeanne d'Arc, nou voor cultureels te zoeken in zo'n Hollands provinciegat? Voor Van Jaarsveld is dat geen vraag. "Een heleboel," zegt ze met grote stelligheid. "Het stadsschoon ligt hier voor het oprapen." Iemand met zo'n overtuiging moet wel van elders komen. En inderdaad: Miranda van Jaarsveld is een geboren Haagse. Maar toen ze een jaar of 25 geleden verliefd werd op een Schiedammer, sprong de vonk ook over op de stad. De historische geveltjes, de grachtjes, de molens, het jeneververleden: ze vond het allemaal even charmant en Musis 64

Musis | 2008 | | pagina 28