Cultuurhistorie in M Tekst: Kees Moerman Foto's: Paul Meuldijk Midden-Delfland is het laatste stukje authentiek weidelandschap in de zuidvleugel van de Randstad. Zonder de Reconstructiewet Midden-Delfland zouden Delft en Schiedam inmiddels aan elkaar zijn gegroeid. Het is echter een authenticiteit die niet dan met volledige inzet van gemeentebesturen, de provincie, polderbesturen, hoogheemraadschappen en rijksoverheid in stand kan worden gehouden. Want niet alleen de stedelijke expansie oefent een grote druk uit op het gebied, ook het beëindigen van agrarische bedrijven is een bedreigende factor om maar niet te spreken van vestiging van de stedelingen in dit kwetsbare gebied, die de oude boerderij maar al te graag omvormen naar een boerderette en lang niet altijd (tijdig) kunnen worden afgeremd. De gemeenten Schiedam en Vlaardingen zouden zich als belangrijke partners extra moeten interesseren voor Midden Delfland. De reconstructiewet Midden-Delfland heeft verdere uitgroei van de steden Delft, Schiedam, Vlaardingen en Maassluis/Maasland voorlopig definitief aan banden gelegd. De waarde van Midden-Delfland gebied wordt inmiddels ook door vrijwel iedereen herkend en erkend. Ook de bewoners van de omringende steden hebben de schoonheid van het gebied ontdekt en wandelen en fietsen niet alleen in de recreatiegebieden langs de randen van de steden maar genieten juist van het agrarische middengebied waar de koeien, sloten, knotwilgen, kreekruggen en oude boerderijen nog steeds het beeld bepalen. Midden-Delfland is nog altijd zeer karakteristiek, de ontstaansgeschiedenis van het landschap is nog steeds goed zichtbaar. Het is archeologisch ook zeer waardevol met een geschiedenis die teruggaat tot ver voor de Romeinse tijd. Midden-Delfland is aangemerkt als belvederegebied wat betekent dat de cultuurhistorie nadrukkelijk betrokken moet worden bij ruimtelijke ontwikkelingen. Het doel is de kwaliteit van de leefomgeving te verbeteren en te zorgen voor behoud van het cultureel erfgoed. De schaalvergroting en de afname van het agrarische gebied heeft ervoor gezorgd dat er veel vrijgekomen boerderijen tegenwoordig door koopkrachtige stedelingen worden Waar koeien, sloten, knotwilgen, k i Musis 68

Musis | 2008 | | pagina 32