idden-Delfland vraagt onverdeelde aandacht Ei bewoond. Helaas zorgt dit nogal eens voor een achteruitgang van de landschappelijke kwaliteiten. Boerderijen worden verbouwd zonder gevoel voor de historie of moeten in zijn geheel plaats maken voor kruisingen tussen villa's en boerderijen. De weilanden worden omzoomd door hekken en linten om de paarden, die de koeien hebben vervangen, in de wei te houden. Paardenbakken met lichtmasten worden aangelegd, moestuinen maken plaats voor siertuinen met gebiedsvreemde exotische planten. Niet iedereen is zich bewust van de cultuurhistorisch waardevolle omgeving waarin men gaat wonen. Midden-Delfland is nog steeds rijk aan kreekruggen. Deze ruggen vormden vroeger de oeverwallen van de kreken die voor de afwatering zorgden. Door de inklinking van het veen steken de zanderige kreekruggen inmiddels boven het landschap uit en vormen zo een goed zichtbaar kenmerk van de ontstaansgeschiedenis. De processen die het landschap hebben vormgegeven, zijn bepaald door de wisselwerking tussen mens en natuur. De mens heeft de natuurlijke beperkingen weten te overwinnen en benutten. Het huidige landschap is het resultaat van deze strijd. Op en rond erven maar ook midden in het weidse landschap zijn nog vele kenmerken te vinden van de agrarische bedrijvigheid in vroeger tijden. Een bekend voorbeeld is de mestgoot in de Woudweg bij Schiedam tegenover nummer 12. De mest werd vroeger vanuit de stal in de schouw geladen waarmee men de mest naar de verschillende percelen vervoerde. Tot halverwege vorige eeuw werd de schouw gebruikt voor het vervoer van melk, mest en hooi. De wegen waren onverhard en vooral 's winters vaak onbegaanbaar. Naast de mestgoten waren er goten die gebruikt werden voor de aanvoer van de spoeling van de vele branderijen in Schiedam. Deze goten waren van hout. De spoeling werd uiteraard aangevoerd met een houten spoelingschuit. Bij boerderijen had men niet alleen een boomgaard met fruit en notenbomen maar er was ook vaak een geriefhoutbosje te vinden. Het hout van de vele essen en wilgen werd gebruikt voor de kachel en het fornuis maar ook om hekken en ekruggen en oude boerderijen nog steeds het beeld bepalen 69 Musis

Musis | 2008 | | pagina 33