Het Vlaardings n De Werdegang van de Vlaardingse museumplannen begon in 2000. Musis was er snel bij om van de - toen nog - beoogde directeur Jeroen ter Brugge en diens politieke baas te horen wat geschiedenis- en museumminnend Nederland in Vlaardingen voor heerlijks te wachten stond. Daarna zijn redacteuren van Musis met een grote regelmaat naar Vlaardingen getogen om uit de monden van verschillende participanten in het museumplan te horen welke nieuwe hobbel de uitvoering nu weer bedreigde. In Musis van april 2007 constateerde Jeroen ter Brugge bij zijn vertrek naar Rotterdam schuldbewust dat het hem niet was gelukt zijn visie tussen de oren van de plaatselijke politiek te krijgen. Hij vertrok somber in de vrees dat Vlaardingen een belangrijk museum zou kwijtraken. In november 2007 kwamen weer hoopvolle berichten uit Vlaardingen. Voor Musis reden om er meteen twee redacteuren op te zetten. Laurens Priester Henk Slechte Het stond zo mooi in de Stadsvisie van februari 2000: het museum hoort thuis aan de Westhavenkade. Daar moesten alle museale voorzieningen worden geconcentreerd en de museumkade moest krachtiger gestalte krijgen. Met de komst van de Stichting Het Vlaardings Museum in 2002 kregen de plannen een nieuwe ambitieuze en - op papier - krachtige impuls. Het Visserijmuseum, het tot ver buiten de landsgrenzen gerespecteerde Streekmuseum Jan Anderson, de voormalige Oudheidkamer Vlaardingen, het archeologisch Museum Hoogstad, het Stadsarchief en de ook al landelijk befaamde Vlaardingse archeologie moesten samen meer Vlaardingse geschiedenis en minder Nederlandse visserij gaan laten zien. Het college van burgemeester en wethouders speelde met zijn plannen voor een verzamelgebouw voor alle historische instellingen toen al in op een trend die sindsdien in hoog tempo terrein wint: het bij elkaar brengen van verwante erfgoed instellingen in een multidisciplinair instituut, dat zich niet beperkt tot exposeren, maar ook faciliteiten biedt aan onder zoekers en weetgierige bezoekers die niet genoeg hebben aan het tentoongestelde. Alle geschiedenis onder één dak. Daarin wilde Vlaardingen voorop lopen. En terecht, want Vlaardingen heeft de cultuurtoerist veel te bieden. Het is de enige stad met een volledige verzameling rederijkersblazoenen en heeft een documentatiecentrum voor de Noordzeevisserij dat in Europa uniek is in zijn soort, om maar twee voorbeelden te noemen. In 2003 liet de gemeente een plan ontwerpen voor een nieuw 'stadsgebouw' in het project Buizengat, de lokatie waar het Hof van de ambachtsheren van Vlaardingen stond en Wilhem van Ruytenburg woonde, die zijn beroemdheid dankt aan zijn prominente aanwezigheid op de Nachtwacht van Rembrandt. De Guide Bleu van Michelin was binnen handbereik Natuurlijk moest nog veel werk verzet worden. Niet iedere instelling was even ver met de registratie van de eigen collectie, het beheer liet hier en daar nog te wensen over, er was geen adequaat depot, en ook over wat wel en wat niet in het nieuwe museum annex kenniscentrum thuishoorde, konden de meningen stevig en soms fundamenteel verschillen. Musis heeft het allemaal voor het nageslacht geboekstaafd. Het hoogtepunt van de euforie was tevens het begin van de bestuurlijke terugtocht die in 2005 zichtbaar werd, en in 2006 voor Jeroen ter Brugge concreet werd, toen bleek dat de gemeente van de nieuwbouw aan het Buizengat af wilde. Toen wethouder Ben van der Velde in januari 2007 ook de archeologie en het archief uit het plan haalde, was duidelijk dat er niet veel meer in zat dan een uitbreiding van het museum aan de Westhavenkade, die het nog net mogelijk zou maken om aan de visserij de geschiedenis van Vlaardingen toe te voegen. Jeroen ter Brugge trok zich terug, en vatte zijn besluit en zijn beweegredenen in het Algemeen Dagblad van 6 februari 2007 treffend samen: 'een paar weken terug kregen we van de gemeente te horen dat nieuwbouw er niet in zat en een paar dagen later kreeg ik een aanbod van het Maritiem Museum'. Exit Jeroen ter Brugge. Op 1 mei 2007 trad E.J. Boelen aan als nieuwe directeur, als tijdelijk directeur voor een jaar wel te verstaan, met de opdracht het - ingekrompen en vastgelopen - museumplan vlot te trekken en de uitvoering ervan uit te breiden. Dat betekende het omvormen van het Visserijmuseum tot het Vlaardings Museum met meer aandacht voor de geschiedenis van Vlaardingen, maar zonder de visserijgeschiedenis los te laten, met als extra attractie de stedelijke archeologie. Boelen kwam uit het bedrijfsleven en had geen andere museale bagage dan Musis 40

Musis | 2008 | | pagina 4