luseum. De discussie duurt voorlopig voort. zijn affiniteit met het Nederlandse maritieme erfgoed. Zijn start was zo moeizaam dat hij in juni 2007 dreigde het museum maar helemaal te sluiten als de gemeente de impasse niet doorbrak. 'Anders is het over en uit. Dan kunnen ze een ernstig diep graf voor de cultuur in Vlaardingen graven', tekende het Algemeen Dagblad nog op 4 november op uit zijn mond. Burgemeester en wethouders hadden eerder in een 'Mededeling aan de raad' van 21 maart 2007 de palen al gezet. Van nieuwbouw was geen sprake meer. Het bestaande gebouw moest worden gerenoveerd en uitgebreid, en het karakter van de museumkade versterkt. Dat zou ook een kwaliteitsimpuls geven aan de plannen voor het ontwikkelingsgebied Vettenoordsepolder-Oost, in Vlaardingen beter bekend als VOP- Oost, dat voorziet in nieuwbouw achter de Westhavenkade, maar wordt bedreigd door de aanwezigheid van de haringhandel Warmelo Van der Drift die geuren produceert die voor zulke nieuwbouw niet bevorderlijk zijn. Het vernieuwde museum moest de integrale geschiedenis van Vlaardingen laten zien, en daarin ook belangrijke archeologische vondsten, stukken uit het stadsarchief en voorwerpen uit het Museum Jan Anderson opnemen. Uiteraard moest de visserij een 'markant element' in het museum blijven. Voor alles waarvoor in de opstelling geen plaats was, zou elders een depot worden ingericht. Het stadsarchief bleef waar het was, aan het Emaus. Ietwat schijnheilig verdedigden burgemeester en wethouders die beslissing met een beroep op het historische en architectonische belang van het bestaande archiefgebouw voor de stad en de daar uit voortvloeiende noodzaak het te blijven gebruiken als archief. Het college stelde voor de uitvoering van dit plan een eenmalig bedrag van 1.500.000 beschikbaar. Het besefte dat dit te weinig was en verwees naar het fonds Schiedam Vlaardingen dat in deze contreien als redder in de culturele nood pleegt op te treden, en zich al 'in beginsel' bereid had verklaard mee te betalen. Dit betekende het einde van de ambitieuze plannen voor het Buizengat. 'Het alternatief nieuwbouw Buizengat is op inhoudelijke gronden minder aantrekkelijk en ook financieel gezien niet interessant', aldus het college van B&W. Op 4 november 2007 meldde het Algemeen Dagblad onder de kop College onvermurwbaar nog dat Vlaardingen voor de vernieuwing van zijn museum niet meer over had dan de anderhalf miljoen die in maart al was toegezegd, en dat het museum daarvan het achterstallige onderhoud, de verbouwing, de (her)inrichting en de uitbreiding moest betalen. Wat het tekort kwam, moest het zelf bij elkaar sprokkelen, aldus de op 1 juli 2007 aangetreden wethouder Jan Robberegt (Groen Links) in antwoord op vragen van raadslid Helen de Koning (CDA) die ook wilde weten of er wel genoeg ruimte voor de uitbreiding was. Dat zou immers alleen kunnen op het terrein van de haringhandel naast het museum. Het vertrek van dat bedrijf zou de gemeente ook om andere redenen goed uitkomen, maar wethouder Hans Versluijs was in november E. Boelen, foto Jan van der Ploeg 41 Musis

Musis | 2008 | | pagina 5