Erfgoed in veiligheid! Sch 1 1 Ellen Steendam De brand in het Armando Museum in Amersfoort eind vorig jaar bracht een schok teweeg in de museale wereld. Eens te meer werd duidelijk hoe kwetsbaar een collectie is en niet te vergeten het gebouw waarin deze is gehuisvest. Procedures en afspraken over wat te doen in het geval van een calamiteit zijn van het grootste belang. Het project Netwerkaanpak Veiligheidszorg Zuid-Holland, uitgevoerd door het Erfgoedhuis Zuid-Holland, helpt collectiebeherende instellingen bij het opstellen van plannen die mens, gebouw en collectie in veiligheid brengen als zich een calamiteit voordoet. Het Stedelijk Museum Schiedam, het Stadsarchief in Vlaardingen en het Sleepvaartmuseum in Maassluis nemen deel in het project. Het woord 'calamiteit' is een breed begrip. Maar voor collectie- beherende instellingen, zoals musea en archieven, wordt allereerst gedacht aan diefstal of waterschade. Van een ramp is sprake als een gebeurtenis een ernstige verstoring van de openbare orde, het milieu wordt aangetast of het leven van mensen ernstig wordt bedreigd of de collectie als geheel gevaar loopt. Ook het belang van veiligheidszorg en diefstalpreventie in musea werd enige jaren geleden pijnlijk duidelijk. In 2002 vond een diamantroof plaats in het Museon in Den Haag. De TWeede Kamer stelde vragen aan de toenmalige staatssecretaris van cultuur, Medy van der Laan. Zij antwoordde met een beleids brief getiteld Veiligheid voor musea, waarin zij aandacht vroeg voor het landelijke model Netwerkaanpak Veiligheidszorg. Dit model, ontwikkeld door instituut Collectie Nederland (ICN), werd als eerste getoetst in Den Haag. In deze 'pilot' werkten Haagse collectiebeherende instellingen gezamenlijk aan het opstellen van een calamiteitenplan voor hun organisatie. Hierin had zowel de bedrijfshulpverlening als de collectiehulp verlening een plaats. Bovendien werd een preventienetwerk opgezet. Dit alles gebeurde in nauw overleg met zowel de plaatselijke brandweer als de politie, die beide ook onderdeel uit maakten van het netwerk. De bedoeling was dat dit preventienetwerk verder werd uitgebouwd, kennis en ervaring met elkaar deelde en ook verdeelde. In het geval van een calamiteit, groot of klein, kan een dergelijk netwerk namelijk van cruciaal belang blijken te zijn. Veiligheidsexpert Ton Cremers was bij de ontwikkeling en uitvoering van het project betrokken. Met de beleidsbrief van de staatssecretaris kwam geld beschikbaar voor het uitbreiden van de Netwerkaanpak Musis 44 P/rnsso, Vlnr. Stedelijk Museum Schiedam, tentoonstelling Stedelijk Museum Schiedam, depot Stadsarchief Vlaardingen, foto's Erfgoedhuis Zuid Holland

Musis | 2008 | | pagina 8