:edam, Vlaardingen en Maassluis doen mee Veiligheidszorg naar andere steden en naar de verschillende regio's in Zuid-Holland. Tegelijkertijd werd (op 1 januari 2004) de Wet Kwaliteits bevordering Rampenbestrijding in werking gesteld, waarmee het Landelijk Toetsingskader Gemeentelijk Rampenplan van kracht werd. Gemeenten moeten een rampenbestrijdingsplan bezitten waarin ook het behoud van cultuurhistorische collecties een plaats moet hebben. De provincie heeft de taak om de nakoming van deze wet te toetsen. Dit betekent dat collectiebeherende instellingen veiligheidszorg in hun beleid moeten hebben geïntegreerd. Na de Haagse pilot voerde het 1CN samen met het Erfgoedhuis Zuid-Holland het project uit in de steden Leiden, Delft en Rotterdam. In 2007 is het Erfgoedhuis gestart met de regio's in Zuid-Holland. De provincie is hierbij ingedeeld in vier regio's: Zuid-Holland Zuid, Rotterdam-Rijnmond, Haaglanden en Zuid- Holland Midden. Dit is dezelfde regionale indeling als welke door politie en brandweer wordt gehanteerd. Niet alleen in Zuid-Holland wordt dit project overigens uitgevoerd. Ook de provincies Groningen, Utrecht, Gelderland, Overijssel, Noord- Holland, Zeeland, Noord-Brabant en Limburg doen mee. Friesland en Drenthe volgen in de loop van 2008 en in 2009. Het Erfgoedhuis Zuid-Holland startte het project met het oprichten van een projectteam. Vervolgens werd een inventari satie gemaakt van mogelijke deelnemers in de desbetreffende regio. Tijdens deze eerste fase werd het preventienetwerk opgebouwd. Er werden afspraken gemaakt met directeuren van deelnemende instellingen en relevante partijen zoals gemeen telijke hulpdiensten en bestaande netwerken. Vervolgens werd een eerste bijeenkomst georganiseerd. Deze stond in het teken van de bedrijfshulpverlening. Ook werden onderdelen van het calamiteitenplan doorgenomen of als de instelling nog niet over een plan beschikte, werd begonnen met een eerste raamwerk. In de tweede werkbijeenkomst stond de collectie centraal. De deelnemers bogen zich ondermeer over opdrachten die betrekking hebben op waterschade, brandschade, mechanische schade of een plotselinge uitbraak van schimmel. Bij aanvang van het project ontvingen de deelnemers uitgebreide documentatie, die hen in staat stelde om op basis van praktijkvoorbeelden als de bovengenoemde een antwoord te formuleren. Vervolgens bracht veiligheidsexpert Ton Cremers een bezoek aan de instellingen om deze te adviseren vanuit de situatie ter plaatse en tijdens de slotbijeenkomst werd door de instellingen een convenant ondertekend, waarmee zij zich verplichten het preventienetwerk zelfstandig te continueren. In het najaar van 2007 is het project gestart in de regio Rotterdam-Rijnmond. Onder andere het Stedelijk Museum Schiedam, het Nationaal Sleepvaart Museum in Maassluis en het Stadsarchief Vlaardingen doen daarin mee. Het Stedelijk Museum Schiedam is gehuisvest in het Sint Jacobs Gasthuis dat in 1787 werd gebouwd. Bij een dergelijk monumentaal pand, dat bovendien unieke kunstwerken tentoonstelt, is veiligheidszorg niet weg te denken. Christel Kordes, Manager Collecties, licht toe: "Als het gaat om de werken die wij hier tentoonstellen, ligt de uitdaging in het maken van een goede afweging tussen veiligheid en beveiliging. Met andere woorden: de collectie moet beschermd worden tegen diefstal. Echter, aan de andere kant moeten de voorwerpen ook snel uit het pand gehaald 45 Musis Het Sleepvaartmuseum Maassluis, foto Erfgoedhuis Zuid Holland

Musis | 2008 | | pagina 9