In 1972 nam de gemeente de katholieke begraafplaats voor het symbolische bedrag van één gulden over nadat enkele jaren was gestudeerd op de vraag of uitbreiding ter plaatse mogelijk was. Verkieselijker leek het een aantal graven over te brengen naar een nieuw in te richten katholiek deel op de algemene begraafplaats Beukenhof. Voor de kapel werd na een ingrijpende restauratie een zinvolle bestemming gevonden als kerkje voor de Roemeens-orthodoxe kerk in deze regio, één van de doodgraverswoningen kon eveneens worden gerestaureerd en gedacht werd om het park een bestemming te geven als 'stiltegebied'. Op die wijze bleef de oude begraafplaats aan de voet van de Vlaardingerdijk achter. Gebroken en overwoekerd liggen een aantal achtergelaten zerken tussen de struiken en bomen, de potconifeer die ooit ter herdenking op een graf werd geplaatst is inmiddels een volwassen boom. En vanuit de struiken groeit de klimop uitbundig over het achtergelaten graniet en Ardenner hardsteen. Langzaam en geduldig neemt de natuur - overigens prachtig voor wie daar oog voor heeft - het vroegere landgoed Bokkenburg dat in 1849 door katholiek Schiedam werd gekocht weer in. Fotograaf en webredacteur Jan van Kampenhout van het Gemeentearchief legde - nu er een eerste plan voor de ontwikkeling van een stilte- en wandelgebied is gepresenteerd - dit proces vast. Binnen afzienbare tijd wordt nu definitief begonnen met de aanleg van het gedachte park en stiltegebied dat de herinnering aan de Paapsche stouticheit van ruim anderhalve eeuw geleden levend moet houden. Musis 102

Musis | 2008 | | pagina 102