Kerkenschoon en kerken leed in Vlaardingen Jeroen ter Brugge De Islamisering heet dan misschien met rasse schreden voort te gaande ontkerkelijking houdt daar op zijn minst gelijke tred mee. Ondanks het feit dat politici als Balkenende c.s. hameren op de Christelijke tradities, normen en waarden, zien we dat de kerkgang bij de twee grote kerkgemeenschappen, Rooms-Katholieke en de Protestante Kerk Nederland, kwantitatief steeds verder afneemt. Los van de zorg die dit binnen de eigen gelederen op religieus gebied oplevert, kent deze ontwikkeling ook een heel praktisch gevolg: de traditionele kerk wordt onbetaalbaar. Ook in Vlaardingen is deze realiteit inmiddels stevig doorgedrongen en alle aandacht is gericht op herstructurering, kostenvermindering en het aanleggen van financiële buffers. Tijdens de afgelopen Kerstvakantie werd de Vlaardingse schooljeugd opgeroepen hun vrije tijd vooral toch sportief te benutten en een oud-Hollandse invulling te geven: schaatsen! En inderdaad gaven vele Vlaardingse jongens en meisjes gehoor aan de oproep en togen naar een leegstaand pand aan het Erasmusplein. Een ideaal pand voor de vestiging van een kunstijsbaan; het gebouw waar tot voor een paar jaar geleden nog de Heilige Mis werd voorgedragen, de Willibrorduskerk in de Westwijk. De gelovigen waren vertrokken en kerken alweer enige tijd in de nieuwe Lucaskerk aan de Hoogstraat, tezamen met de parochianen van de voormalige Joannes de Dooperkerk. Al eerder was duidelijk dat de Rooms-Katholieke Kerk in het Vlaardingen het moeilijk had. Steeds minder wisten de gelovigen hun weg naar het altaar te vinden en ook het aantrekken van een pastoor bleek een moeilijke zaak. Een groot deel van het terrein van de voormalige Joannes de Dooperkerk werd door een projectontwikkelaar onder handen genomen en sindsdien wordt hier op gewijde grond gewoond. Een kleiner gedeelte bleef voor de Lucaskerk gereserveerd, waartoe een moderne kerkzaal werd opgericht. De behouden 19e eeuwse toren van de oorspronkelijke, door Pierre Cuijpers ontworpen, kerk houdt nog steeds een oogje in het zeil. Het slopen van kerkgebouwen is iets waar landelijk gezien Rooms-Katholieken meer toe geneigd zijn dan protestante kerkgemeenschappen. Voor hen is het gebouw onderdeel van de religieuze beleving, bevestigd door de inwijding door een hoge geestelijke. Herbestemming van een kerk kan eenvoudig tot ontheiliging leiden en het slopen voorkomt dat dit ooit zal gebeuren. Vreemd genoeg werd een deel van de kerkinventaris wel letterlijk op straat gegooid; het Vlaardings Museum verwierf onder andere de geborduurde wijdingskruizen van de Joannes de Dooperkerk van de Vlaardingen-collectioneur Peter de Jong, die deze op een rommelmarkt had gekocht. We mogen aannemen dat dit niet de policy van het bisdom zal zijn geweest, maar eerder het 83 Musis Foto: Jan van der Ploeg

Musis | 2008 | | pagina 83