Schiedam en het werk v Hans van der Sloot Met de Bouwhistorische Verkenning naar de Havenkerk heeft het daarin gespecialiseerde Hylkema Consultants eindelijk een keer de monumentale waarden in beeld gebracht van de majestueuze St. Jan de Doperkerk aan de Lange Haven die sedert 1822 de omvang en betekenis van het rooms katholieke volksdeel van Schiedam benadrukt. En die waarden zijn onmiskenbaar. Zowel de cultuur historische waarde, de innovatieve waarde en het pionierskarakter, het bijzondere belang voor de geschiedenis van de architectuur, de gaafheid van interieur en exterieur en de zeldzaamheid worden in de verkenning als 'zeer hoog' beschreven. Het predikaat 'hoog' is van toepassing op de ensemblewaarde, de herkenbaarheid, de esthetische kwaliteit en het materiaalgebruik. 'Neutraal' wordt de kerk slechts beoordeeld als onderdeel van een groter geheel en de verkaveling van het oppervlak. Met de Havenkerk bezit Schiedam kortom een monument van nationale betekenis De Bouwhistorische verkenning moet een verzoek om toekenning van rijkssubsidie ondersteunen dat is ingediend door de huidige eigenaar, de Johan Maasbach Wereldzending. De pot waaruit subsidies voor kerkgebouwen worden toegekend is niet heel groot. Schiedam echter maakt een gerede kans, vanwege de vastgestelde waarden en het gegeven dat met de restauratie 'slechts' zo'n negen ton zal zijn gemoeid. Het gebouw is verveloos en zucht onder veel klein, maar achterstallig onderhoud. Hoewel vele kleintjes in dit geval één grote maken, mag worden gezegd dat de overdracht aan Johan Maasbach Wereldzending, nu een kleine Musis 90 Kerkplein Rijsenburg-Driebergen, foto Cornelia Montfoort

Musis | 2008 | | pagina 90