1 ;4\:§ï Jenevermuseum expo. A iPi Henk Slechte Gezegend zijn de musea die hun onderwerp breed definiëren, zoals het Nationaal Jenevermuseum in Hasselt in België en het Jenevermuseum in Schiedam. Zulke musea kunnen met verrassende tentoonstellingen komen, die veel meer mensen boeien dan alleen de eigen doelgroep. Na de tentoonstelling over de invloed van de Schiedamse jenever op de rituelen in Ghana, laat het Schiedamse museum nu de prentenliefhebbers genieten van de eerste presentatie in Nederland van de - particuliere - collectie Brinkman, die een indringend en onvergetelijk beeld geeft van de geschiedenis van de alchemie, de voorloper van de moderne scheikunde, en de alchemist, de historische figuur die bekend is gebleven als de middeleeuwse dwaas die op zoek was naar de Steen der Wijzen, waarmee hij geloofde van lood goud te kunnen maken. Een ander obsessie van de alchemist was zijn zoektocht naar een elixer dat de mens kon genezen van iedere ziekte. Hij is op die zoektocht bij het gedistilleerd blijven steken, maar heeft daarmee wel het Jenevermuseum een bruikbaar handvat gegeven voor de tentoonstelling De wijze en de dwaas. Een voorbeschouwing. 'Zf/zu/ /zJzmz <^Prae iSllii Met de tentoonstelling De wijze en de dwaas laat het Jenevermuseum het verband zien tussen de middeleeuwse alchemie en de geschiedenis van de jenever. De alchemist was gedreven en onvermoeibaar op zoek naar de Steen der Wijzen waarmee hij lood in goud zou kunnen veranderen, maar ook naar een levenselixer dat hij probeerde te vinden door het distilleren van wijn het bloed van Christus), en dat een medicijn moest zijn tegen alle levensbedreigende kwalen, zoals de epidemische pest. De alchemisten hadden daarmee meer succes dan met hun eindeloze pogingen van lood goud te maken. In de middeleeuwen zijn uit hun distillatieprocessen dranken ontstaan, die waren bedoeld en ook werden gebruikt als geneesmiddelen tegen dodelijke ziektes, maar vervolgens ook populaire genotmiddelen werden. De basis van die dranken was aqua vitae of brandewijn, gecombineerd met geneeskrachtige kruiden. Een daarvan was de juniperus of jeneverbes die ook nu nog een grondstof voor jenever is en in de homeopatische geneeskunde hoog staat aangeschreven om Musis 96

Musis | 2008 | | pagina 96