Harmonie bij fus Peter de Lange Een hoofdpijndossier. Zo noemt Hans Eijsackers de al jaren slepende besprekingen over de fusie tussen de Vrije Academie in Vlaardingen en de regionale muziekschool Opmaat, waarvan hij bestuursvoorzitter is. Henk Horsten, de directeur van de Vrije Academie, is er eveneens moedeloos van geworden. "Wij wachten maar braaf tot het licht aangaat,zegt hij gelaten. Geconfronteerd met onwil aan alle zijden, staakte voormalig wethouder Ben van der Velde (GroenLinks) vorig jaar zijn pogingen 'deze Gordiaanse knoop' te ontwarren. De vernieuwing van de kunstzinnige vorming in Vlaardingen, Schiedam en Maassluis heeft veel meer voeten in de aarde dan iemand ooit had verwacht. inderdaad in die richting werd gewerkt: 'Op verzoek van de gemeente Vlaardingen zijn Muziekcentrum Opmaat en de Vrije Academie voornemens een fusie tussen beide stichtingen aan te gaan.' Die verklaring ligt inmiddels ergens in een koelcel. Op 5 juli 2007 was er een door de bijna voltallige Vlaardingse gemeenteraad ondersteunde motie van GroenLinks voor nodig om b en w (in casu wethouder Van der Velde) te manen de gemaakte afspraak ook eens daadwerkelijk na te komen. Driekwart jaar later, Van der Velde is inmiddels vervangen door Jan Robberegt, schudt fractievoorzitter Jack Tsang getergd het hoofd bij het uitblijven van ook maar een schijntje resultaat. "Ik snap werkelijk niet wat hier aan de hand is. Wat weerhoudt ze nou om knopen door te hakken?" Dat zou Henk Horsten ook graag willen weten. "Shoot me," zegt hij, gevraagd naar mogelijke oorzaken van de stagnatie. Horsten riep al in 1984 dat het voor de kunstzinnige vorming gunstig zou zijn als die niet door verschillende afzonderlijke stichtinkjes werd verzorgd, maar door één instituut. "In andere steden is aangetoond dat als de kunsteducatie vanonder één dak opereert, dat een aardige spinoff heeft voor de deelnemende stichtingen én voor het onderwijs. Waarom zou dat in Vlaardingen niet kunnen?" Voor GroenLinks staat kwaliteitsverbetering voorop, zegt Jack Tsang. "Als je het hebt over kunstzinnige vorming, kun je onderscheid maken in ondermeer beeldende vorming, drama, dans en muziek. De twee grote organisaties die het kunstzinnige onderwijs aan de jeugd en aan volwassenen in Vlaardingen verzorgen, zijn de muziekschool en de Vrije Academie. Uit het rapport van BMC kun je opmaken dat het voor individuele stichtingen op dit terrein steeds moeilijker wordt het hoofd boven water te houden. Door ze samen te voegen en van het geheel een min of meer geprivatiseerde onderneming te maken, sla je verschillende vliegen in één klap. Je vergroot hun overlevingskansen, je vergroot het aanbod en je creëert een organisatie die klantgericht kan werken. Aan die flexibiliteit ontbreekt het nu." BMC constateerde in 2004 dat dat laatste vooral bij OpMaat het geval was. Hoewel het aanbod van de muziekschool volgens dit onderzoek 'van een degelijke, ambachtelijke kwaliteit' is, heeft Opmaat 'een wat ouderwetse uitstraling'. Dat nam niet weg, schreven de onderzoekers, dat er de nodige initiatieven zijn geweest tot vernieuwing, bijvoorbeeld met een aanbod popmuziek of een aanbod specifiek gericht op niet- westerse cultuur. Maar: "Wij constateren ontevredenheid bij de afnemers - gemeenten en onderwijs - met betrekking tot flexibiliteit, dynamiek en actueel aanbod.' Op dat moment was er volgens het rapport al sprake van een 'lange geschiedenis van praten en nadenken' over de toekomst van OpMaat. In plaats van perspectief te zien, zou de instelling Je vergroot hun overlevingskansen, je vergroot het aanbod en je ere Het stond zo mooi verwoord in het eindrapport van adviesbureau BMC dat in februari 2004 verscheen. "Wij adviseren de gemeente Vlaardingen op korte termijn een beslissing te nemen omtrent fusie tussen de Vrije Academie en OpMaat." De intentieverklaring van 6 juni 2006 die door de drie partijen werd ondertekend, wekte de indruk dat er door deze gesprekken juist steeds verder in het defensief zijn gedrongen. Met als resultaat dat 'de afstand tot een modern centrum voor kunsteducatie, volgens de lijnen van cultureel ondernemerschap, heel groot is.' De situatie werd voor wat betreft de muziekschool als volgt samengevat: "In de relatie gemeente-OpMaat is sprake van een spiraal naar beneden: Musis 110

Musis | 2008 | | pagina 110