eigen instituut voor kunstzinnige vorming op na, Educare. Wat is de positie van dit instituut bij een fusie? Volgens Jack Tsang, van huis uit organisatie-adviseur en redenerend vanuit de overtuiging dat waar een wil is, ook een weg gevonden kan worden, hoeft geen van deze problemen een serieus struikelblok te zijn. "Je kunt van verschillende modellen uitgaan. Optie A: een regionaal instituut waarbij Schiedam kan kiezen Educare in te brengen. Dat hoeft niet, het mag wel. Optie B is een plaatselijk instituut dat uitgaat van ontvlechting van de muziekschool. Het Vlaardingse deel fuseert dan met de Vrije Academie. In beide opties koopt Maassluis muziek in. Er is ook nog optie C waarin alles bij het oude wordt gelaten. Maar daar zegt Vlaardingen dus nee tegen." Over het probleem van de B3-status zegt Tsang: "Dat kun je eenvoudig oplossen door de rechten af te kopen. Of maak er een sterfhuisconstructie van: alleen zittend personeel houdt de oude rechten. Bij de verzelfstandiging van de Stadsgehoorzaal is de rechtspositie van het personeel toch ook rimpelloos geregeld?" Tsang ziet geen enkele reden om nog langer te talmen. Hij pleit voor druk op de ketel. "Wij zijn als gemeente subsidieverstrekker. Dat geeft ons een grote invloed. Waarom zeggen we niet gewoon: het gebeurt zoals wij het willen, anders is de subsidiekraan het geëigende stuurmiddel." Voormalig wethouder Ben van der Velde vindt deze aanpak wel erg kort door de bocht. "Van een fusie onder dwang komt meestal niets terecht. De partijen moeten willen. Bovendien zijn je dwangmogelijkheden beperkt. De organisaties waar je het over hebt zijn zelfstandige rechtspersonen. En zomaar stoppen met subsidie, dat kan helemaal niet, dat is een vorm van onbehoorlijk bestuur." Tsang nuanceert: "De Muziekschool heeft financiële problemen. De gemeente hoeft daar niks aan te doen, want inderdaad, het gaat om een zelfstandige rechtspersoonlijkheid. Maar wil de muziekschool extra middelen verwerven bij de gemeente, dan ligt daar die motie die het college gaat uitvoeren." Maar bij een optie die ook maar enigszins naar dwang riekt, zal Van der Veldes opvolger Robberegt in ieder geval de muziekschool tegenover zich vinden, waarschuwt Hans Eijsackers. "Geen subsidie betekent dat wij ons personeel niet meer kunnen betalen. Dankzij de B3-status hebben wij het recht om de gemeente om vervangende werkgelegenheid te vragen. Van dat recht zullen we onmiddellijk gebruik maken. En ik weet niet of men er wel op zit te wachten om veertig muzikanten aan een baan te helpen." Jack Tsang betwijfelt of het om zoveel mensen gaat. Als er al mensen uit zouden moeten bij een fusie - wat nog helemaal niet vaststaat - dan kunnen die onmiddellijk aan de natuurlijk een heel vreemde motie. Wat kan de raad daar nou mee bereiken? De gemeente heeft toch geen enkele zeggenschap over het beleid van onafhankelijke stichtingen?" Maar dat is meteen ook ongeveer alles wat Hulshof kwijt wil over de pogingen om een plaatselijke dan wel regionale instelling voor muzische vorming tot stand te brengen. Over de positie die Schiedam in de discussie inneemt, laat zij niets los. Vragen daarover noemt zij 'voorbarig'. Ze wil nog wel zeggen dat het bestuur van Educare altijd bereid is te praten over kwaliteitsverbeteringen. Zwijgzaamheid wordt niet alleen in Schiedam betracht. Een poging om helderheid te krijgen over de standpunten in Maassluis lijkt aanvankelijk succes te hebben als de voorlichter meldt dat cultuurwethouder John Scheerstra de volgende dag telefonisch zal reageren op de vraag welk scenario de voorkeur heeft in Maassluis: een regionaal instituut voor musische vorming, of toch liever gewoon een plaatselijke vestiging van de muziekschool zonder verdere franje. Maar op het afgesproken uur laat Scheerstra het afweten en komt opnieuw de voorlichter aan de lijn, dit keer met een gezamenlijke verklaring namens de drie gemeenten. Deze verklaring luidt dat Schiedam, Vlaardingen en Maassluis na onderling overleg hebben besloten voorlopig geen mededelingen te doen over het dossier OpMaat. Er vindt binnenkort bestuurlijk overleg plaats waarbij ook OpMaat aanwezig zal zijn. Tot op dat moment luidt het parool op de drie stadskantoren: spreken is zilver, zwijgen is goud. Met andere woorden: het hoofdpijndossier krijgt er nog een paar pagina's bij. Ook na jarenlang praten en rapporteren zijn de partijen er nog niet uit en wordt er verder geconfereerd. Waar de blokkade precies ligt, is een kwestie van interpretatie. Iedere speler op het bord denkt daar anders over. Ben van der Velde kan de boosdoener niet zijn geweest, blijkt achteraf. Na zijn vertrek is het touwtrekken gewoon doorgegaan. "En let maar op: Jan Robberegt komt er ook niet uit," voorspelt Van der Velde. Is OpMaat soms de grote dwarsligger? Niet volgens Hans Eijackers. Hij denkt eerder dat alle stagnatie is te herleiden tot de onduidelijke opstelling van de drie gemeenten. "Die weten gewoon niet wat ze willen. Ze hebben allemaal verschillende opvattingen over wat het mag kosten, en afhankelijk van het college dat er zit veranderen ze ook nog eens telkens van mening. Wij willen eerst weten waar we aan toe zijn. We gaan ons niet in een ongewis avontuur storten, we moeten ook aan de belangen van ons personeel denken. Ons nadrukkelijk verzoek is: gemeenten: zeg nou in Godsnaam eens duidelijk wat je wilt." De vraag is maar of de gemeenten dat zelf wel weten. Eén onderzoek hoe de musische vorming in de Waterwegsteden het beste vormgegeven kan worden, heeft dit kennelijk niet afdoende duidelijk weten te maken. Het uitvoerige rapport van BMC uit 2004 lijkt achteraf geldsmijterij te zijn geweest, want dan zou het verhaal overzichtelijk in elkaar zitten slag in het onderwijs, zegt de fractievoorzitter van Groenlinks. "Ik heb het nagevraagd. Daar is werk zat." Tot zover Vlaardingen. Hoe staan de twee andere gemeenten in de discussie? Schiedam heeft verwonderd gereageerd op de motie waarin de Vlaardingse raad b en w oproept eindelijk werk te maken van de fusie. Leonie Hulshof, hoofd van de gemeentelijke afdeling Educatie en Welzijn en voorzitter van de (aan de gemeente gelieerde) stichting Educare: "Het is vanuit de coulissen wordt gemeld dat onlangs is besloten tot een nieuw onderzoek. Dit keer worden niet de potentiële fusiedeelnemers een voor een onder het vergrootglas gelegd, maar gaat het om de vraag of regionale samenwerking in de kunstzinnige vorming überhaupt wel haalbaar is. De kosten voor het schrijven van deze nieuwe partituur in de regionale Unvollendete komen voor rekening van de drie Waterweggemeenten. 113 Musis

Musis | 2008 | | pagina 113