Ik denk dat ik als wethouder voor het onderwijs en de kunst wel eens lastig ben geweest. Ik had meer belangstelling voor kunst dan voor een directeur prettig was. Daarom geloofde ik niet alles en hield ik de zaak scherper in de gaten dan de doorsnee wethouder pleegt te doen. Dat vinden directeuren niet prettig, en dat vond ook Paalman niet prettig. Met het onderwijs heb ik me ook indringender bemoeid dan de meeste wethouders. Ik wist natuurlijk precies waarover het ging en liet me geen knollen voor citroenen verkopen, maar ik voelde me er ook heel intens bij betrokken. Ik heb zelf nota's geschreven, wat ambtenaren niet prettig vinden, ik heb de taak van de onderwijsinspecteur waargenomen, als die onverhoopt afwezig was, en ik heb bij proeflessen van sollicitanten gezeten. Allemaal ongebruikelijk. Dankzij mijn ervaring bij de AJC had ik ook belangstelling voor het schoolbuitenhuis. Ik begreep best dat ik me als wethouder niet overal mee moest bemoeien, maar ik heb ook altijd de indruk gehad dat het onderwijsveld mij als wethouder waardeerde, omdat ik uit het vak kwam en belangstelling toonde. De positie van een wethouder is ingewikkeld. Hij of zij moet geen ambtenaar willen zijn, maar zich juist over de regels verbazen of tenminste doen alsof. Je moet voortdurend aan de ambtenaren vragen: waarom moet het altijd zo, en waarom kan het niet anders? Je moet als wethouder de vaste patronen doorbreken, zo houd je jezelf, maar ook de ambtenaren scherp. - maar ook op pragmatische gronden. Het museum kon zich wel kunst van de avant garde permitteren maar geen oude kunst. Bovendien vond ik dat musea met een laboratoriumfunctie onmisbaar waren. Alleen met zulke musea komt de kunst ook verder. De raad was het gelukkig met mij eens. Ik heb altijd de indruk gehad dat Paalman daarna bang was om zijn nek uit te steken. Er gebeurde niets meer waarover ik me als wethouder zorgen hoefde te maken, dus ook geen spannende dingen en dat vond ik jammer. Onze verhouding is toen ook verkoeld, omdat Paalman zich met andere zaken ging bezighouden en het museum teveel het museum liet. Hij zat overal in commissies en bemoeide zich weinig met Schiedam. 117 Musis

Musis | 2008 | | pagina 117