Elise Oranje, 64 jaar is een nazaat van de Schiedammer Willem Wensvoort, een ondernemer die in het oude Schiedam een aanzienlijk bezit aan onroerend goed had. Hij was in 1873 de stichter van het Willemshof, dat in 1971 als één der laatste hofjes in de binnenstad werd gesloopt. Nieuwsgierig naar de geschiedenis van het Willemshof heeft Elise Oranje letterlijk alles in kaart gebracht dat betrekking had op de stichting, de verschillende eigenaren tussen 1873 en 1971, de bewoningsgeschiedenis, de huurontwikkeling, de krakersbeweging en alle berichten over bewoners tot zover zij daarin in het gemeentearchief de hand op kon leggen. Het resultaat is een uiterst gedetailleerd verslag, een geschiedenis op de vierkante centimeter, waarin zelfs het bericht dat uit één der huisjes een sigarettenaansteker was ontvreemd (op de vlucht weggegooid in de struiken op het Emmaplein en door de politie later terug gevonden) niet ontbreekt. In de stukken wordt Willem Wensvoort aangeduid als grondeigenaar. Het Willemshof was, zoals alle Schiedamse werkmansbuurtjes - met uitzondering van het Hofje van Belois en het Proveniershuis - geen hofje vanuit de charitas, maar een pure geldbelegging. De eenentwintig eenvoudige huisjes die samen het hof vormden boden onderdak aan arbeiders die wij heden ten dage zouden omschrijven als hoger gekwalificeerd en diens woning in de binnenstad als een inkomensafhankelijke koopwoning of vrije vestiging in de huursector nu. De woningen aan het Willemshof voldeden aan de eisen van de Schiedamse woningverordening van 1853, dat wil zeggen dat de woning, met een vloeroppervlak van circa zestien vierkante meter, een houten vloer had en een zolderverdieping die als slaapvertrek voor het gehele gezin gold. Hoewel de huisjes in onze ogen nu het absolute minimum zijn, waren ze dat in hun tijd zeker niet. Een echte bouwtekening is niet voorhanden. Wel een tekening waarop een summiere ruimteverdeling op de begane grond is weergegeven. Hier valt af te leiden dat de trap naar boven zich niet in de woonruimte bevond en dat er rekening was gehouden met een kookplaats en een privaat waarvan het tonnetje eens per week geledigd zal zijn zoals ook aan de Grofbaan gebeurde. Elise Oranje Toen ik een foto maakte van het Willemshofje zoals het nu is realiseerde ik me dat dit in de verste verte niet lijkt op het hofje dat mijn grootvader Willem Wensvoort in 1873 liet bouwen op een lapje grond op het eind van de Laan en de Nieuwe Buurt. Kadastraal ingeschreven als perceel C. 264. Het waren een en twintig kleine huisjes in het hart van Schiedam waarvoor zoon Willem en kleinzoon Willem de eerste steen legden: het Willemshof in latere stukken en in de volksmond als snel Willemshofje genoemd zoals elk 'hof' in de volksmond al snel een 'hofje' werd. Aan de voorzijde van het hof werd een natuurstenen tegel aangebracht met de naam van het hof alsmede de namen van de steenleggers en de datum. Deze tegel onderstreepte dat het Willemshof hoger mocht worden aangeslagen dan de huisjes in de naamloze hofjes elders in de binnenstad. Uit alle informatie blijkt het een licht en proper hofje te zijn geweest, waar men lang en graag woont, soms van generatie op generatie. De toegang tot het hofje aan de zijde van de Laan was een smalle doorgang. Aan de voorzijde was ook voorzien in een dwars op de hofjeshuizen geplaatst, ruimere Musis 128

Musis | 2008 | | pagina 128