winkelier Willem Koning, zeven gingen over in handen van enkele mouters, terwijl de overige aangekocht werden door een brandersbediende, een grondeigenaar en enkele personen waarover de akte verder geen mededeling doet. De prijs van de huizen lag tussen de negenhonderd en duizend gulden met één uitschieter van duizendvijftig gulden. Via enkele notariële omzwervingen werd het Willemshofje overigens tussen de beide wereldoorlogen uiteindelijk toegevoegd aan het onroerend bezit van het Weeshuis der Hervormden aan de Lange Achterweg dat zich ook onder andere eigenaar mocht noemen van de gehele Grofbaan en delen van de Gedempte Baansloot, het Groenendaal en de Lange Achterweg. In 1949 ontving het weeshuis vanuit een gemiddelde huur van 3,35 gulden, maar liefst een ruime vijfenzestig gulden per week aan huurpenningen van het Willemshofje. Veel meer zal dat in de loop der jaren niet zijn geworden want de stedenbouwkundige en gemeenteraadslid Nicolai Dielemans, die enkele jaren op het Willemshofje woonde, herinnert zich een wekelijkse huur van ten naaste bij tien gulden. Ook hij weet nog dat de huisjes goed onderhouden waren en dat je bij wijze van spreken van de geboende stoep kon eten. Maar alles kent z'n tijd. Ook het Willemshofje ontkwam niet aan de gemeentelijke vernielingsdrang. Met de Lange- en Korte Achterweg en de Laan moest ook het Willemshof worden gesloopt om plaats te maken voor nieuwbouw. De acties van het Comité De Laan mochten niet baten. Waar mogelijk werden de woningen door krakers bezet, maar gemeenteambtenaren sloegen waar mogelijk het interieur inclusief de wc aan puin om de woningen onaantrekkelijk te maken voor de kraakbeweging. Langzaam maar zeker trokken de mensen weg, de huisjes stonden er voor afbraak bij, werden dichtgetimmerd en vielen tenslotte ten prooi aan vandalisme en brandstichting. Er was al vijf keer brand geweest toen de gemeente in 1972 besloot dat de laatste bewoonster, de 78 jarige mevrouw Engels moest verhuizen. Dat had nog wel wat voeten in aarde. In gesprek met wethouder Eef Collé noemde ze het een 'zenuwentoestand' waarin ze woonde. En voor de krant wilde ze dat maar al te graag nog even herhalen. Ook omdat ze kort daarvoor een haar aangeboden woning in Nieuwiand had geweigerd. De reden was dat de aangeboden woning aan een stille straat gelegen was. Terwijl de weduwe Engels die haar leven in de betrekkelijke rust van het Willemshofje en de Laan gesleten had, nu eigenlijk weieens wat volk en verkeer voor de deur wilde zien en het liefst zou verhuizen naar de Van Haarenlaan'. 'De huisjes ademen een eigen sfeer uit', schreef de Schiedamse Courant op vrijdag 2 februari 1970, maar het is zo langzamerhand de sfeer van een spookstad geworden, waar nog wel leven is, maar het leven gedoemd is te verdwijnen'. Twee schitterende tekeningen van Maarten Kemper - de laatste die hij in Schiedam zou maken - zetten feitelijk een groot vraagteken bij die uitspraak, hetgeen aan het besluit tot slopen echter niets veranderde. Zelf heb ik het oude hofje jammer genoeg nooit gekend, maar - door de straat lopend die nu de naam Willemshofje draagt - voel ik enige trots voor mijn over-overgrootvader Willems Wensvoort en de wetenschap dat ik vrijwel alles heb kunnen rangschikken wat op de geschiedenis van dit kleine stukje Schiedam betrekking heeft Belangstellenden kunnen Het Willemshofje in Schiedam als gebonden fotoscript, met kopieakten, krantenartikelen en overzichten bestellen bij Elise Oranje, Mozartlaan 286, 2625 CN Delft, Prijs 25,- fiifn mm üalss üi 131 Musis Het Willemhof gesloopt, aan de rand van het kaalgeslagen terrein de Grof baan en Gedempte Baansloot, foto Gemeentearchief Schiedam Overgrootvader Willem Wensvoort, de verkoper van het Willemshof, fotoverzameling Elise Oranje

Musis | 2008 | | pagina 131