Klaas Katerstraat, exit de idealen van toen stadsvernieuwing die vanwege omvang, differentiatie en ingrijpende wijziging van het karakter van de wijk, meer dan landelijke aandacht trekt. Musis-redacteur Bert van Kan noemde de omgeving van Klaas Katerstraat en Jan Oudegeeststraat, vlak voor zijn onverwachte overlijden, het afvoerputje van de Rijnmond. Het was een ten gronde gerichte stadswijk. Geïsoleerd gelegen en al voor de eeuwwisseling ten prooi aan verwaarlozing en vandalisme. Een buurt die, ondanks de vele pogingen om de ontwikkelingen ten goede te keren en ingrijpen van de politie, snel afgleed en inderdaad verzamelplaats werd van bewoners die het elders in de regio niet konden bolwerken. In totaal zijn in Nieuwland tussen 1945 en I960 zo'n 5000 woningen gebouwd. Hoe dan ook een geweldige prestatie, waarbij de Gemeentelijke Woningdienst als enig opdrachtgever memoreerde: 'Er moet een milieu geschapen worden waarin het prettig is te leven en dat ook economisch verantwoord is. En daarbij is vormgevoel belangrijk. Van niet veel minder betekenis is psychologisch inzicht, gevoel voor wat de bewoners van een stad ligt en wat niet. En tenslotte wordt een zin voor de werkelijkheid gevraagd naast optimisme voor de toekomst. Wanneer de werkelijkheid het realiseren van een aantrekkelijk idee niet toelaat of wanneer de psychische instelling van een bevolking nog niet rijp is voor op zich hoogst wenselijke desiderata van de altijd vooruitziende stedenbouwer, dan is het open laten van bepaalde oplossingen een waardevol middel om met het werk van vandaag de toekomst niet te torpederen. Met redelijk optimisme mag 133 Musis

Musis | 2008 | | pagina 133