verwacht worden, dat het met de materiële en psychische werkelijkheid straks anders zal zijn dan nu en daarmee moet de ontwerper van nieuwe wijken rekening houden. Speciaal in een overgangssituatie als waarin Schiedam verkeert, is het verstandig niet alles vast te leggen naar de smaak, het oordeel of de mogelijkheden van het moment. Zorgvuldig tasten de stedenbouwers telkens opnieuw de kansen af om de dingen te verwezenlijken, die voor de toekomst van het grootste gewicht kunnen zijn. Er wordt beslist rekening gehouden met het feit dat Schiedam een vrij plotselinge sprong moet maken naar totaal nieuwe opvattingen, ook op stedenbouwkundig terrein. Angstvallig is en wordt gewaakt tegen het ontstaan van al te grote ruimten tussen de verschillende flatblokken. Iets van het gesloten karakter van de oude binnenstad lijkt op een nieuwe manier opgeroepen in de Nieuwlandse polder. Dit woongebied lijkt dan ook beter afgestemd op het Hollandse klimaat, waarin de mens voortdurend beschutting moet zoeken tegen regen en wind, dan heel wat nieuwe wijken in andere steden. In dit opzicht is de jongste stadsuitbreiding van Schiedam gematigd modern te noemen. Maar deze term kan ook om andere redenen gehanteerd worden nu in onze stad nog betrekkelijk zuinig wordt omgesprongen met hoogbouw. Zoals men weet is hoogbouw in zekere zin duurder in het gebruik omdat daarin liften, service en centrale verwarming onontbeerlijk zijn' Die betrekkelijke zuinigheid is de stedenbouwers opgebroken. Nog geen halve eeuw later bleken het ontbreken van liften en centrale verwarming een struikelblok te zijn bij het aan de man brengen van de flats. Verhuren bleek slechts mogelijk aan de laagstbetaalden, verkopen van de flats was geen optie. Voor een aantal complexen, onder andere aan de Nieuwe Damlaan, Damlaan, Burgemeester van Haarenlaan en Parkweg werd in de jaren '80 een oplossing gevonden in het optoppen van de flatblokken, het isoleren van de woningen, aanleggen van centrale verwarming en aanbrengen van liftkokers aan de buitenzijde van de galerij. Voor het woongebied Parkweg Noord bleek een dergelijke aanpak al achterhaald. Of - zo kan ook worden gesteld - was het proces van aftakeling al te ver gevorderd. De stedenbouwkundige uitwerking en architectuur in dit gebied zijn ambitieus. Méér nog dan de woningplannen van weleer, waarbij de toenmalig directeur van de Gemeentelijke Musis 134

Musis | 2008 | | pagina 134