In memoriam Jan Schaper Onverwacht, ondanks zijn hoge leeftijd, overleed vrijdag 11 april de cineast en fotograaf Jan Schaper. Jan woonde - alweer sinds jaren - in het Zakkendragershuisje, ooit het centrum van de door hem opgerichte Open Studio, een acteerschool, maar bovenal centrum voor het uitdragen van Jans kritische film- en wereldbeschouwingen en de veelvuldige gedachtewisselingen tussen hem en de - in de loop der tijd - talloze bezoekers van het huis. De naam van Jan Schaper zal in Schiedam altijd verbonden blijven met de strijd om het behoud van de 'Brandersbuurt'. Een door hem bedachte naam voor het oude stadsdeel ten noorden van de Dam en Noordvest met z'n smalle straten, stegen en hofjes waar ooit de brandersknechts temidden van tientallen grotere en kleinere jenevergerelateerde bedrijven stonden. Een schilderachtige buurt, door Ferdinand Bordewijk uitvoerig beschreven in zijn Verbrande Erven, waar de jeneverfusten als een rij van zwarte wachters op de kade stonden, de mandenvlechter en capsulefabrieken nog in vol bedrijf waren en op gezette tijden de vertrouwde geur van spoeling en jenever boven het water hing. Officieel had Jan Schaper niets van doen met de acties rondom de Brandersbuurt. De avond van het geruchtmakende treffen tussen actievoerders en de geëmotioneerde burgemeester Harm Roelfsema in de Korenbeurs bracht Jan Schaper rustig door in het Zakkendragershuisje. Als reden gaf hij op dat hij wilde voorkomen dat de aandacht te zeer op hem zou worden gericht, terwijl het een initiatief was dat zonder uitzondering door alle regelmatige bezoekers van het Zakkendragershuisje gedragen werd. Hoezeer hij zich bij de strijd om de Brandersbuurt betrokken voelde bleek echter toen Musis dertig jaar na dato een dubbelinterview publiceerde met Jan Schaper en Harm Roelfsema waaruit bleek dat beiden in hun standpunten nog geen millimeter tot elkaar waren gekomen. Jan Schaper zou daarmee de inspirator blijven van verschillende kraakacties in dit gedeelte van de stad, waarvan die van de voormalige mouterij De Goudsbloem door de groep rond Bertus Noteboom, Ria Tobé, Hans de Ruiter en Marjan Meijer met een blijvend resultaat zou worden bekroond. De in 1921 in Den Haag geboren Jan Schaper trad direct na de Tweede Wereldoorlog in dienst van de Rotterdamse redactie van Het Vrije Volk. Tien jaar later exposeerde hij in 't Achteronder aan de Witte de Withstraat een reeks foto's van een naoorlogse Rotterdamse generatie die hoop, geloof en onschuld vertegenwoordigde. Het fotograferen van deze 'nieuwe jeugd' midden Jaren Vijftig was voor Schaper een voedingsbodem voor zijn eigen visie. Inmiddels had hij in 1950 een prijs gewonnen die hem in staat stelde een jaar samen te werken met de Duits-Amerikaanse regisseur Robert Siodmak. Terug in Nederland en gevestigd als cameraman behoorde Jan Schaper tot de televisiejournalisten die door hun indringende, documentaire stijl en het voor zichzelf laten spreken van de beelden een pioniersfunctie hebben vervuld. Dat hij het geluk had het sensationele eerste concert van de Rolling Stones vast te leggen, alsmede de registratie van het eerste televisie-interview met Koningin Juliana, versterkte zijn bekendheid slechts, evenals de beelden van dominee Jesse Jackson en zijn registraties van de oorlog in Vietnam. Als filmer maakte Schaper drie grote documentaires, de stadsportretten 'Vlaardingen Koerst op Morgen' (1955), 'Rotterdam, Stad Zonder Hart' (1966) en 'Schiedam Kiest voor het Water' (1967). Het uitgangspunt van de films is het gegeven dat de historische stad wordt onderworpen aan de krachten van de nieuwe tijd, van wederopbouw en stadsuitbreiding. Schaper toonde zowel de historische als de eigentijdse kwaliteiten van de stad en gaf daarin een duidelijke eigen mening. In Schiedam bracht hem dat in conflict met de pas aangetreden burgemeester Harm Roelfsema, die na het zien van de film in woede ontstak. Waar Schaper een stadsportret presenteerde, had Roelfsema een promotiefilm verwacht en decreteerde daarom dat dit wanproduct nooit vertoond zou mogen worden. De waardering voor de film won het op den duur echter van de burgemeesterlijke verontwaardiging. En nog maar enkele maanden geleden trok het Jenevermuseum met de presentatie van het gehele drieluik Vlaardingen-Rotterdam-Schiedam enkele honderden filmliefhebbers. De films en de fotografie van Jan Schaper ademen dezelfde sfeer als die van Ed van der Elsken, Eddy Posthuma de Boer en Johan van der Keuken. Door zijn niet aflatende kritische instelling en betrokkenheid bij zijn vakgebieden wist Jan Schaper ook anderen - collegiaal - te inspireren. In navolging van Henri Cartier Bresson zocht hij 'het beslissende moment'. Dit maakte de registratie van het eerste concert van de Rolling Stones in Nederland ook tot een film die tot op dit moment blijft boeien. Niet omdat Schaper hier de komst van een viertal wereldsterren voorspelde, maar door de manier waarop hij met uiterste precisie de momenten vastlegde waarop de vernielingen begonnen en de verbazing van Mick Jagger dat diens muziek zoveel onbeheersbare emoties kon oproepen. Twee fotografen met wie Jan Schaper graag samenwerkte waren Hans Visser, een fenomenaal fotograaf die op latere leeftijd de camera echter inruilde voor een bestaan als duikinstructeur aan de Italiaanse kust en Robert Collette, die als voetbalfotograaf de absolute top wist te bereiken. Na jaren van stilte zou de waardering voor het werk van Jan Schaper nog toenemen. Zijn fotodocument 'Gebeurde in Rotterdam' waarin hij de Rotterdamse Lijnbaanjeugd portretteerde, werd in 2004 opnieuw gepresenteerd door de Rotterdamse galerie Cokkie Snoei. In 2005 draaide op het Internationaal Filmfestival in Rotterdam de documentaire 'Jan Schaper - de stad, het licht en de film', in 2006 vertoonde de Artotheek Den Haag binnen het kader van een tentoonstelling van de fotografie van Robert Collette de prachtige beelden van hun beider film 'De laatste man' over de legendarische keeper Jan van Beveren en het Jenevermuseum tenslotte bood in 2007 de vertoning van alle drie de delen van zijn filmportret van de Maassteden Rotterdam, Schiedam en Vlaardingen. Het waren alle eerbewijzen aan een pionier van de televisiejournalistiek. En allen die Jan Schaper hebben gekend zullen kunnen onderschrijven dat dit hem deugd moet hebben gedaan. Hoewel hij natuurlijk op elk van de presentaties wel het nodige aan te merken zal hebben gehad. Want tot op het laatst van zijn leven bleef hij overtuigd, kritisch en bovenal gedreven. 147 Musis

Musis | 2008 | | pagina 147