Joop Stigter is Peter de Lange De twee werelden waarin Vlaardinger Joop Stigter (71) zijn tijd doorbrengt, worden gescheiden door een smalle straat. Om de ene wereld te betreden en de andere te verlaten, hoeft hij slechts de tien meter brede Hoogstraat over te steken. Aan de ene kant ligt De Zeeman, de tabakswinkel annex koffie- en theeschenkerij die hij drijft samen met zijn vrouw Miet. Daar is het altijd druk, daar heeft hij altijd mensen om zich heen, daar ligt zijn sociale leven. Aan de overzijde van de straat bevindt zich zijn atelier. Een paar passen, sleutel in het slot, twee trappen op, deur dicht, en hij is in zijn andere, solitaire leven: het leven met zijn werk. Tussen beide panden bestaat een historische band. Het reliëf met het opschrift De Zeeman dat boven de winkeldeur hangt, sierde vroeger het pand er tegenover, waar Stigter nu zijn atelier heeft. Hier werd tabak geproduceerd die onder het merk De Zeeman werd geëxporteerd. Deze tabak uit Vlaardingen was op veel plaatsen in Europa verkrijgbaar en naar het schijnt, vooral onder zeelieden erg gewild. Ook Joop Stigter mag graag een sigaartje roken. Dat is de reden waarom het in zijn atelier zo naar tabak ruikt - de fabriekslucht is er al lang uit. Verder hangt er natuurlijk een lucht van verf en terpentijn. Op de ezel staat een schilderij in wording. Een vissersboot, zoveel is al wel duidelijk. Tegen de wanden leunen restanten van het vele werk dat hij in de loop der jaren heeft gemaakt. Veel is verkocht, hij heeft enkel nog een paar landschapjes, een paar stillevens. In een ladekast bewaart hij etsen, schetsen en tekeningen, sommige maar half voltooid, die samen een goede indruk geven van de artistieke periodes die hij heeft doorlopen. Tussen de altijd weer terugkerende havengezichten, vallen vooral de sociaal bewogen, maat schappij-kritische etsen uit de jaren zestig op. Het gerimpelde gezicht van een oude vrouw in een spionnetje, met zwarte rook uitbrakende schoorstenen op de horizon; een dominee met een prominent opgeheven vinger ('Dagsluiting'). Die boodschap perige toon, toen door de kranten 'opmerkelijk' genoemd, heeft hij al lang laten varen. Hij werkt toch liever naar de zichtbare werkelijkheid. Die heeft al meer dan genoeg te zeggen. Hij steekt een sigaar op en vertelt dat hij een jaar of vijf geleden over de boulevard in Aldeburgh wandelde, een havenstadje aan Musis 148 Joop Stigter, foto Jan van der Ploeg

Musis | 2008 | | pagina 148