innige samenwerking ik hoopte dat het een beetje tegenwicht zou geven en de culturele verarming van onze Schiedamse samenleving zou bestrijden. Ik heb van 1964 tot zijn plotselinge overlijden in 1984 met mijn vader samengewerkt. Daarna was ik zes jaar alleen directeur van Mercator en van 1990 tot 2004 heb ik Mercator met mijn zoon Dolf jr. gedreven. Toen heb ik het bedrijf definitief aan hem overgedaan. Op een veilige afstand heb ik nog een beetje bemoeienis. Zo ben ik nou eenmaal. Ik neem waar, als hij met vakantie is, en ik geef soms advies, maar alleen als hij daarom vraagt. Op alle drie periodes kijk ik dankbaar en tevreden terug. Met mijn vader had ik een heldere werkverdeling die stoelde op diep wederzijds respect, en dat gold later ook voor de manier waarop ik met mijn eigen zoon heb gewerkt. Die had al heel jong belangstelling voor het drukkersvak. Hij wilde zelfs van school om zo snel mogelijk de drukkerij in te gaan. Dat mocht van mij, maar dan moest hij eerst elders het vak leren. Hij is toen als leerling bij Delta Druk in Rotterdam aangenomen, en heeft daar zijn diploma's gehaald en het vak ook echt geleerd. In 1990 kwam hij me vertellen dat hij klaar was voor Mercator. Bij ons heeft hij zijn opleiding afgesloten met het patroonsdiploma. In tegenstelling tot zijn vader is hij dus bepaald geen autodidact. Het zit kennelijk in de familie, want ook mijn dochter Inge werkt al vanaf de schoolbanken bij Mercator. Zij heeft haar kwaliteiten in de afdeling DTP (Desk Top Publishing) bewezen. Je kunt alleen met je familie een familiebedrijf runnen, als je goede afspraken met elkaar hebt. Bij ons was de belangrijkste dat de familieleden die bij Mercator werkten, in de familiekring nooit over de zaak praatten. Dat is altijd gelukt en het heeft me daardoor geen moeite gekost om 'de boel bij elkaar te houden'. Natuurlijk hadden mijn vader en ik, en later mijn zoon en ik, soms tegengestelde ideeën. Die bespraken we dan op de zaak, en ook daarbij golden gouden regels die we in het bedrijf hadden ontwikkeld: respect voor elkaar en het belang van de zaak. Dat ging altijd voor. Ik vind het - terugkijkend - een verrijking van mijn leven dat ik zo met mijn vader en mijn zoon heb kunnen samenwerken. Dat heeft ook gemaakt dat Mercator een technisch veeleisende klus als Musis goed aankon, maar wel in de vorm, waarin Hans van der Sloot het had opgezet en op de manier waarop hij het blad als eindredacteur maakte. Ik ben altijd een kleinschalige ondernemer gebleven. Ik was bescheiden in de acquisitie en heb het bedrijf organisch laten groeien. Wij waren en zijn geen verkopers. Ons idee is dat we alles in het werk moeten stellen om een prima product te maken. We blijven zo dicht mogelijk bij de opdrachten, en begeleiden het gehele traject daarvan tot en met de aflevering. Ik heb daardoor altijd een haast persoonlijke relatie met mijn klanten gehad. De meeste waren uit mijn eigen leeftijdsgroep, en zijn met mij, geleidelijk verdwenen. Bij Dolf jr. gaat het precies zo. Ik vind het knap dat hij, ondanks verschuivingen in de klantenkring nooit minder omzet heeft gedraaid dan daarvoor. Wij kunnen op deze manier werken, omdat we continuïteit stellen boven winstbejag. Daardoor was in de bedrijfsvoering ook ruimte voor initiatieven die mij als overtuigd Schiedammer sympathiek waren. In Schiedam kennen mensen elkaar gemakkelijk en snel, en ik kende Hans van der Sloot allang als schrijver en journalist en wist dat hij met plannen rondliep om Schiedam weer een kwalitatief blad te geven als in de jaren vijftig en zestig de Schiedamse Gemeenschap. Ik vond en vind dat zo'n blad meerwaarde heeft voor Schiedam en keek als kleine drukker met gevoel voor historie ook met een schuine blik naar de ooit landelijk vermaarde Schiedamse drukkerij Roelants. Het verhaal is bekend. Roelants woonde tegenover de dichter Piet Paaltjes aan de Lange Haven. Die riep dan over het water; "waar blijven mijn drukproeven" en dan riep Roelants terug: "ik kom ze zo brengen." Met Hans ging dat ook zo. Hij liet 's ochtends zijn hond uit en reikte dan en passant het materiaal voor de nieuwe Musis aan. Ik ben er trots op dat Mercator Musis zo lang heeft gedrukt, en ik vind het heel erg jammer dat daaraan nu een eind komt. Daarvoor is ten dele de kleinschaligheid verantwoordelijk, die ik altijd heb gekoesterd en die ook het beste bij mij past, maar voor een groter deel dat Hans ermee stopt en een deel van het werk dat hij deed niet door zijn opvolger en niet door ons kan worden overgenomen. 153 Musis Dolf Jaeger sr., foto Cornelia Montfoort

Musis | 2008 | | pagina 153