Het oorlogsdagboek van Kees Tetteroo Op 22 april 2005 werden op de vliering van zijn ouderlijk huis de oorlogsdagboeken teruggevonden die Kees Tetteroo (1922-2001) schreef in opdracht van zijn broer, die eind 1936 als missionaris naar Nieuw-Guinea vertrok. Waarom de broer wilde dat Kees Tetteroo nauwkeurig boekstaafde wat hij in de oorlog beleefde is niet geheel duidelijk. Kees hield zich echter stipt aan zijn opdracht en zo ontstond een kroniek waarin hijzelf in 1944 reeds schreef: "Door de oorlog kwamen er zoveel dingen die van belang zijn om aan de vergetelheid te onttrekken." En hij besloot in hetzelfde jaar om zijn schoolschriften uit te werken en zijn teksten te larderen met krantenknipsels, pamfletten, plattegronden, verordeningen en ongeveer 150 eigen foto's. Ondanks zijn jonge leeftijd geeft hij blijk van een enorm inzicht in de (wereld)gebeurtenissen. Vanwege zijn werk als veeverloskundige beschikt hij over een Sonderausweis waarmee hij zich ook buiten de toegestane uren vrij kan bewegen. Zo komt hij ook in Schiedam en Vlaardingen en hij maakt, waar mogelijk, indrukwekkende foto's. Drie keer raakt hij zelf betrokken bij een razzia en hij beschrijft uitvoerig hoe hij telkens ontsnapt. Het boek eindigt dramatisch. Op bevrijdingsdag, 5 mei 1945 werd zijn aanstaande schoonvader 'per ongeluk' in Kwintsheul door de Duitsers neergeschoten en stierf korte tijd later een volkomen zinloze dood. Het oorlogsdagboek van Kees Tetteroo geeft een zeldzaam compleet beeld van de beleving van de Tweede Wereldoorlog in deze regio. Juist omdat zoveel - op dat moment triviale - advertenties, berichten, fotootjes zijn samengebracht. Behalve de oorlogsfoto's die Tetteroo maakte, nam hij ook kiekjes uit het dagelijks leven op. Op die manier bracht hij de grote tegenstellingen in beeld tussen het leven onder de bezetter en het gewone bestaan op het platteland nabij Vlaardingen en Schiedam. De publicatie van het 'oorlogsdagboek' trok grote belangstelling. De eerste druk was in vijf weken uitverkocht en Peter Romijn van het NIOD schreef erover: "Het dagboek, een uniek en bijzonder waardevol document, heeft een wetenschappelijk èn een maatschappelijk belang en geeft ons scherp inzicht in de stemmingsgeschiedenis in bezet Nederland. De beelden en vooral de foto's hebben een enorme toegevoegde waarde." Staatssecretaris Van Bijsterveldt trok bij de presentatie een vergelijking met Anne Frank. "De kroniek van Kees Tetteroo is uniek omdat hij niet Joods was. Door zijn schrijven zien we de gebeurtenissen voor onze ogen verschijnen. Nederland is een bijzonder oorlogsdocument rijker." Poen de Wijs, kunstenaar uit Den Haag: "Als eerste valt de perfecte vormgeving op van dit lijvige geheel. Je krijgt een geweldige indruk van de ontwikkeling van de oorlog. Steeds een stapje meer repressie van de bezetters, steeds wat meer spanning op de bevolking, wat minder eten, wat meer onderdrukking, minder rechten voor Joden. Tenslotte is er niets meer. Honger. Heel langzaam maar zeker is te zien en te lezen hoe alles ten gronde gaat." Dick Schaap, redacteur van Checkpoint, het landelijke magazine voor veteranen, gaf als zijn mening: "Ik vind het een prachtig boek. Het spreekt meer aan dan alle boeken van Lou de Jong. Het zou in elk Nederlands huis aanwezig moeten zijn." En zelfs voor de jeugd hebben de foto's en notities van Kees Tetteroo betekenis, zoals bleek uit de reactie van de vijftienjarige Lars Steenbeek "Ik vind het een supergaaf boek. Met dit boek weet ik veel meer van wat er zich hier in de directe omgeving afspeelde." De vele foto's, krantenknipsels en dagboeknotities vormen de kern van een lezingprogramma door de dochter van Kees Tetteroo, dat verder is aangevuld met film- en geluidsfragmenten, waardoor het beeld van persoonlijke beleving eens zo indringend wordt. De lezing wordt gehouden op 20 mei 2008: Johannes de Doperkerk, Hoogstraat 26A, Vlaardingen, aanvang 20.00 uur. Entree 3,50 157 Musis Kees Tetteroo bij een neergestorte Junker, 1940

Musis | 2008 | | pagina 157