"Het zal in de eerste plaats een kindvriendelijke omgeving worden. Bovendien wordt gesteld dat het karakter van alledrie de scholen overeind blijft. Waarbij je je natuurlijk ook moet realiseren dat het op één locatie samenbrengen van De Taaltuin, De Wieken en Ababil ook om andere redenen niet per se zal leiden tot volledig samensmelten. De keuze voor de islamitische Ababil, wordt door de ouders zeer bewust gemaakt. Aan Ababil is bovendien een groei- verplichting opgelegd die binnen enkele jaren moet zijn gehaald. Dit zal alleen kans van slagen hebben als Ababil het karakter als islamitische school weet te behouden. Ik zie niet dat ouders die kiezen voor De Taaltuin of De Wieken, zich zouden neerleggen bij een islamitische school. Net zomin als het omgekeerde trouwens." De toekomstverwachtingen zijn voor geen van de drie scholen al te best. Met de demografische verschuivingen die het gevolg zijn van de herstructurering en stadsvernieuwing in Nieuwland lopen zowel De Taaltuin als De Wieken als Ababil de kans om uiteindelijk onder de norm te komen. Met dat de gemiddelde welstand in Nieuwland stijgt, stijgt ook de gemiddelde leeftijd en daalt het aantal kinderen. En van de kinderen die er zijn - met name de autochtone kinderen - gaat nog eens dertig procent buiten de wijk naar school, waarbij de Singel en de Sint-Jozefschool de grootste aantrekkingskracht blijken uit te oefenen. Daskalakis: "De winst voor de toekomst moet gelegen zijn in het terughalen van de kinderen die nu op de Singel en de Sint- Jozef worden geplaatst. Op het gebied van de kwaliteit van het onderwijs is er geen beletsel. Als je kijkt naar de bevlogenheid van De Taaltuin, de manier waarop het onderwijs wordt gegeven, de buitenschoolse activiteiten en de wijze waarop inhoud wordt gegeven aan culturele en ondersteunende programma's, doet De Taaltuin in geen enkel opzicht onder voor de scholen buiten de wijk. Integendeel zelfs. Op het gebied van multicultureel onderwijs, de nadruk die wordt gelegd op integratie met de eigen cultuur als uitgangspunt vervult De Taaltuin een voorbeeldfunctie die tot ver buiten Schiedam de aandacht trekt. De 'witte' onderwijsvlucht uit Nieuwland heeft enerzijds alles te maken met de beeldvorming over multicultureel onderwijs binnen Nieuwland en van de kwaliteit van de scholen daarbuiten. Waarbij nog meespeelt dat veel nieuwe bewoners van Nieuwland van buiten de wijk afkomstig zijn en ook om die reden kiezen voor de vertrouwde onderwijsvoorzieningen elders in de stad." De belangrijkste oorzaak van het ontstaan van zwarte scholen is het gegeven dat allochtonen vooral geconcentreerd zijn in bepaalde stadswijken, is een algemeen bekend fenomeen, dat Musis in het artikel 'Een fantastisch plan' (Musis, januari 2008) aan de orde stelde. Het is bijna onvermijdelijk dat de scholen in door immigranten bevolkte stadsdelen automatisch zwart zijn geworden. Nieuwland was zo'n wijk, hetgeen nog duidelijk te zien is in de twee belangrijkste winkelstraten de Mgr. Nolenslaan en de Parkweg. Bijna elke winkel richt zich op de allochtone bevolking en wordt ook niet zelden gedreven door ondernemers wier wieg (of die van hun ouders) niet in Nederland heeft gestaan. De etnische segregatie in het onderwijs in Nieuwland is echter groter dan op grond van deze demografische omstandigheid verklaard kan worden. Dit heeft te maken met een andere belangrijke factor voor het ontstaan van zwarte scholen: het verschijnsel van de witte vlucht. Autochtone Nederlanders sturen hun kinderen niet meer naar scholen die dreigen zwart te worden of al zwart zijn en zij zijn allang niet meer de enigen die tot 'vlucht' besluiten. Ook allochtone ouders die ernst maken van hun culturele plaats in de Nederlandse samenleving geven de voorkeur aan 'witte' cq. 'minder zwarte' scholen buiten de wijk. In Nieuwland is dit zeker het geval. De even omvangrijke als succesvolle stadsvernieuwingsoperatie waarin het eentonige karakter van Nieuwland verandert in dat van een woonwijk vol afwisseling in architectuur, woningtype en buurtopbouw heeft wel een duidelijke verjonging en welstandsstijging tot gevolg, maar zeker geen overeenkomstige stijging van het aantal leerlingen op Nieuwlandse scholen. Eerder is het omgekeerde het geval zo wijzen de cijfers met betrekking tot de leerlingenpopulaties uit. Christine Daskalakis toont zich overigens verheugd over het feit dat de schoolbesturen en directies momenteel positiever Musis 160

Musis | 2008 | | pagina 160