onmogelijke panden maken we ons sterk Janneke van der Schoot Vorige maand kreeg hij voor het eerst zijn AOW bijgeschreven. Het was de enige keer dat hij even stilstond bij zijn leeftijd. Verder heeft Koos Gouka, voorzitter van de Stichting Beschermd Stadsgezicht Schiedam, daar geen tijd voor. Bestuursfuncties in de sport en zijn bemoeienissen met de Schiedamse monumenten bepalen momenteel zijn leven. Wie is Koos Gouka en wat zijn de plannen van de stichting voor de komende jaren"We praten mee over de toekomst van de Hoogstraat. Dinsdagmorgen 7 april. Het loopt tegen tienen. Weinig winkelend publiek op de Dam. Het is even zoeken naar het kantoortje van de Stichting Beschermd Stadsgezicht. Het blijkt verstopt in de pastorie van de oud-katholieke kerk. Na de recente restauratie van het pand was er nog geen tijd om het naambordje weer aan de gevel te schroeven. Binnen de geur van koffie en een vleugje wierook. De kerk is niet ver. an de vergadertafel zit Koos Gouka, gestoken in een sportieve donkerpaarse trui en blauwe ribbroek. Geen stropdas. Net terug van een weekje golf in Spanje, en net (een dag eerder) voor de zesde keer opa geworden. Voor hem op tafel liggen paperassen, het jaarverslag 2006, de laatste nieuwsbrief. Aan de muur foto's van gerestaureerde Schiedamse monumenten. Apetrots is hij op de net afgeronde restauratie van de oud- katholieke kerk en pastorie op de Dam. En blij, met de projecten die de stichting nu onderhanden heeft. Het haalbaar heidsonderzoek naar de restauratie van een arbeiderswoning aan het Broersveld is afgerond. Het ziet er naar uit dat dit pand met een zeldzaam tuitgeveltje voor Schiedam behouden blijft. Want daar is het natuurlijk allemaal om te doen. Gouka: "Stel dat onze stichting er niet was, dan is de kans groot dat deze waardevolle monumenten voorgoed verdwijnen." Gouka geeft als voorbeeld het woon/pakhuis aan de Westmolenstraat 25. "Dat stond daar maar eenzaam te verpauperen, op een terrein waar nieuwbouw wordt gepleegd. De gemeente zat er behoorlijk mee in haar maag, totdat wij in beeld kwamen. Het was een onmogelijk pand, eigenlijk. Maar daar maken we ons ook sterk voor. We weten inmiddels wat de restauratie gaat kosten; nu bekijken we of we er een nieuwe bestemming voor kunnen vinden." Een ander project van de stichting is de kapel op de eerste verdieping van het voormalige nonnenklooster aan de Korte Haven. In het klooster worden appartementen gebouwd. De kapel is daarvoor ongeschikt. Er zijn echter fresco's gevonden en onderzocht wordt nu hoe waardevol die zijn. Gouka: "Bovendien bekijken we of de kapel bij Pand Paulus getrokken kan worden." De voorzitter is ook bijzonder tevreden met het feit dat de stichting sinds kort gesprekspartner is over de toekomst van de verpauperde Hoogstraat. De stichting praat met de gemeente ("We zijn bijzonder tevreden over wethouder Haan; hij doet het perfect") en een externe partij. Veel meer wil Gouka er niet over kwijt. Maar volgens de voorzitter is het aankopen en restaureren van panden niet eens het grootste probleem: "Het knelpunt zit 'm meer in welke winkeliers zich na de restauratie in de panden willen vestigen. Wellicht is het winkeloppervlak te gering en daar zal je iets op moeten verzinnen. Vraag is altijd weer: hoe krijg je de exploitatie rond?" Het is kenmerkend voor de manier waarop de stichting opereert. In de haalbaarheidsonderzoeken wordt altijd de exploitatie van het te restaureren pand meegenomen. De voorzitter: "We verwerven een pand alleen als we er zeker van zijn dat we het weer kunnen afstoten." Overigens wordt het er voor de stichting niet gemakkelijker op, nu de rijkssubsidie voor restauratie van monumenten is vervangen door een onderhoudssubsidie. Gouka: "Pas als je problemen krijgt met het onderhoud, dan kan je een beroep doen op die gelden. We zijn nu dus nog afhankelijker geworden van fondsen en subsidies." Maar hij lijkt daar niet echt mee te zitten. "De fondsenwerving voor de oud-katholieke kerk is enorm goed gegaan. Ik hoop dat dit bij andere projecten ook zo zal zijn." Is Gouka altijd zo laconiek? Volgens Ineke de Groot, coördinator van de Stichting is de voorzitter vooral een zakelijk denker. Iemand die snel beslissingen neemt, vrij direct is en niet bang om iemand op z'n tenen te trappen. Een inspirator en een samenspeler. Een commercieel dier, vindt Gouka zelf. En dat zat er al vroeg in, zo blijkt. We schrijven 1973. Begin van de oliecrisis. Koos Gouka, 29, net getrouwd en gesetteld in een nieuw, eigen huis, heeft het wel gezien: dat wat zijn werkgever, een handelaar in non-ferro metalen kan, dat kan hij ook. Samen met een collega plaatst hij een advertentie in het 'non-ferro bulletin'. Gezocht: kapitaal voor een startende onderneming. Ene Lewis Garfield uit Engeland reageert. De dag waarop Koningin Juliana haar 25-jarig jubileum viert ("We konden toen makkelijk vrij nemen, dat viel niemand op") steken Gouka en zijn collega de Noordzee over. Binnen een dag is het geregeld. Met een startkapitaal van 400.000 gulden beginnen de twee mannen een eigen bedrijf in de productie en verkoop van aluminium halffabrikaten, onder de naam Garfield Aluminium. En met succes. Het bedrijf groeit, wat tonnage betreft, uit tot de 163 Musis

Musis | 2008 | | pagina 163