grootste van Nederland en heeft uiteindelijk 60 man in dienst verdeeld over drie vestigingen: Schiedam (aan de 's- Gravelandseweg), Cuyk en Königswinter in Duitsland Ondertussen blijft Gouka doen waar hij ook goed in is en waar zijn hart ligt. Hij doet aan cricket (30 jaar lang in het eerste elftal van de Schiedamse club Excelsior '20, waarvan de laatste twee jaar samen met zijn zonen), speelt voetbal, tennist en achterstond. En de SBSS kwam niet boven de 90% uit." Maar Meeuse gaf zich niet snel gewonnen en hij slaagde erin om Gouka over te halen. Nog steeds lijkt Gouka niet helemaal te weten wat toen eigenlijk de doorslag gaf: "Misschien heeft de afbraak van de Brandersbuurt er iets mee te maken. Ik vond het dramatisch om dat vanaf de zijlijn mee te maken. Zoiets mocht gewoonweg niet meer gebeuren. En het was op We zijn tevreden over wethouder Haan; hij doet het perfect golft en bekleedt vanaf zijn twintigste bestuursfuncties. Vooral dat laatste bleef niet onopgemerkt. Het is 2003. Gouka, net 60, is gestopt met werken. Hij heeft afscheid genomen van de Raad van Bestuur van CRH/vNeerbos, dat jaren eerder Garfield Aluminium overnam. Sport wordt voornamelijk nog bedreven aan de vergadertafel bij sportverenigingen. Tot het moment waarop Gouka in sociëteit De Vrijheid Prof. Meeuse tegen het lijf loopt, de toenmalige voorzitter van de Stichting Beschermd Stadsgezicht Schiedam. Die blijkt naarstig op zoek naar een opvolger. Gouka over die ontmoeting: "Meeuse zei: 'Volgens mij heb je nu wel tijd om iets anders te gaan doen'. Maar ik aarzelde. Ik vond de wereld van de sport veel te leuk. Ik was en ben nog steeds bestuurslid van Excelsior '20 en van de Stichting tenniscentrum Kethel Noord. Dat wilde ik in elk geval blijven doen. Meeuse bood aan om eerst een half jaartje mee te lopen bij Beschermd Stadsgezicht. Dat deed ik, maar ook na die zes maanden was ik niet begeisterd. Ik had mezelf beloofd dat ik alleen die dingen zou doen waar ik voor 110% zich ook wel aantrekkelijk om eens in een heel andere wereld te stappen. Ik ben tenslotte een ras-Schiedammer, en iets doen voor je eigen stad, voor de gemeenschap, dat trok me wel." Inmiddels is Koos Gouka alweer vijf jaar voorzitter. Hij geniet ervan en vindt het een verrijking. Heeft hij al plannen om op te stappen? "Nog niet over gedacht", meldt hij. Bovendien, zo blijkt, heeft hij nog wel wat wensen. "De Hoogstraat. Het zou prachtig zijn als we daar iets moois tot stand kunnen brengen. En het Zakkendragershuisje natuurlijk. Als dat leeg komt zou ik daar dolgraag mee aan de slag gaan." En voor het klokkenluidershuisje naast de Grote Kerk heeft Gouka al een bestemming bedacht: "Een prachtige plek voor ons kantoor!" Eerst maar eens contact leggen met het kerkbestuur... Wat doet de Stichting Beschermd Stadsgezicht Schiedam? De stichting streeft ernaar om rijks- en gemeentelijke monumenten in Schiedam te behouden voor de stad. Het kan ook gaan om (on)roerende goederen die beeldbepalend zijn of een culturele of historische waarde hebben. De stichting verwerft daartoe een pand of object, restaureert het en stoot het vervolgens weer af .Ook begeleidt de SBSS restauratieprojecten van particulieren (tegen een geringe vergoeding). De stichting moet het financieel vooral hebben van subsidies, bijdragen uit fondsen en van donateurs. 165 Musis Interieur Oud Katholieke Kerk aan de Dam, foto Jan van der Ploeg Janneke van der Schoot is journaliste en publiceert regelmatig over bouw, restauratie en wonen.

Musis | 2008 | | pagina 165