middelen en mogelijkheden van deze tijd. Die zendingsdrang zit in ieder van ons nog wel een beetje. Economisch gaat het Schiedam op dit moment goed: het gemiddelde inkomen groeit en het aantal werklozen daalt. Toch zijn er nog steeds groepen in de stad die minder makkelijk.toegang hebben tot informatie. Ze hebben geen computer, of ze weten er onvoldoende uit te halen. Als bibliotheek zoeken wij naar manieren om hen toch te informeren." Informeren in het 'wilde weg' is weinig zinvol. Bibliotheek Waterweg heeft daarom bewust gekozen voor een aantal thema's, die heel specifiek weer bij de stad Schiedam passen. "We zijn geen strikt gemeentelijke instelling meer, maar we -~fj rj Ir 1 --\r n r laten ons uiteraard wel voeden door waar behoefte aan is", aldus Karin visser. Een thema als voorschoolse educatie staat daarom hoog op de agenda. "Lezen en voorlezen met jonge peuters is zo belangrijk in een stad met veel taalarme kinderen, daar kunnen wij hopelijk een steentje aan bijdragen. Dat betekent wel dat we keuzes moeten maken. Toen ik hier zeven jaar geleden kwam, deed de bibliotheek veel met de hoogste groepen van het HAVO en het VWO. Dat hebben we stopgezet, om ons meer te kunnen richten op de Schiedamse VMBO-scholen. Die hebben het veel harder nodig." Er is tegenwoordig zoveel informatie te vinden, dat veel mensen door de bomen het bos niet meer zien. Een informatie bron als Internet bijvoorbeeld blijkt voor veel jongeren eerder een struikelblok dan een hulpstuk. Karin Visser: "Om de zoektocht te vergemakkelijken, ontwikkelen we zoek programma's voor VMBO-leerlingen. Als een leerling nu met zoeken begint, tikt hij iets op Google in. Als je dan een spreekbeurt over java moet houden, heb je meteen duizenden hits - en vooral van commerciële reisaanbieders. Via ons systeem moeten de leerlingen ook zoeken, maar dan krijgen ze een beperkt aantal sites die aansluiten op hun niveau en die daadwerkelijk informatie geven.'" Bibliotheek Waterweg afficheert zichzelf graag als 'bron van informatie en inspiratie'. Boeken uitlenen alleen volstaat dan niet. Karin Visser is er inmiddels aan gewend dat boeken niet meer het enige en allerhoogste goed binnen de organisatie zijn. "Natuurlijk blijven boeken van belang. Lezen en schrijven zijn enorm populair, maar dat zie je niet in het - traditionele - bibliotheekbezoek terug. Daarom zijn wij onze bakens aan het verzetten. Boeken alleen inspireren blijkbaar niet meer voldoende. Tien jaar geleden was een bibliotheek de enige plek waar je informatie kon vinden. Dat is nu absoluut niet meer het geval. Wij moeten goed kijken naar wat er leeft in de stad. Het is de kunst om daar op de juiste manier mee om te springen. Boeken uitlenen moet geen doel op zich worden. Informeren en inspireren kan op veel meer manieren, van een ronde tafelgesprek tot een aansprekende kunsttentoonstelling en van een muzikaal optreden tot een schrijfwedstrijd." Werkzaamheden van de bibliotheek vinden allang niet meer alleen in de leeszalen plaats. Zo stond het afgelopen jaar een nieuw ontwikkelde Bieb in the Box bij de Beukenhof. Het betreft een kast op wielen met daarin een kleine tentoonstelling met allerhande informatie over rouwverwerking. De boeken en folders zijn naar believen te vervangen door andere zaken, zodat de Bieb in the Box na verloop van tijd naar elders kan verhuizen. Karin Visser: "Zo zoeken we steeds een andere partner, juist om te laten zien hoe zinvol informatieverstrekking kan zijn. Het is voor hen ook vaak een eye-opener. Voor het thema veiligheid zijn we nu bezig met een nieuwe partner, dat wordt waarschijnlijk een huisartsenpost." Om alle plannen te verwezenlijken, is een goede financiële basis nodig. Toen Karin Visser drie jaar geleden als interim directeur in vlaardingen aantrad, was het nog de bedoeling dat de bibliotheken van Vlaardingen en Schiedam gingen fuseren. Dat is er niet van gekomen. De diensten werken op inhoudelijk vlak wel samen, maar een snelle samenvoeging is inmiddels van de baan. "De verschillen waren te groot, al is het alleen maar omdat de vlaardingse bibliotheek nog een gemeentedienst is en wij verzelfstandigd zijn." De naam Bibliotheek Waterweg stamt uit deze periode, en is sindsdien ook gebleven. Samenwerking is immers nog steeds geboden, vanwege de schaalvergroting waar geen enkele bibliotheek tegenwoordig aan kan ontkomen. De pijlen zijn nu meer op Rotterdam gericht, hoewel ook dat nog een gemeentebibliotheek is. Karin Visser: "De verkenningen die momenteel worden uitgevoerd, zijn alle positief. Wij zijn in een dergelijke samenwerking dan wel de kleinere partij, maar daardoor niet direct van ondergeschikt belang. In Rotterdam is voor ons heel veel te halen, maar we kunnen er ook veel brengen. Rotterdam wil graag met brede scholen aan de slag; wij hebben al vijftien brede scholen waar we mee samenwerken. Onze ervaring daarmee is voor hen heel zinvol. Omgekeerd hebben zij weer een enorme collectie waar het Schiedamse publiek van kan profiteren. Hoe dan ook, als we Musis 168 foto Greet van Norde

Musis | 2008 | | pagina 168