Tien jaar geleden was een bibliotheek de enige plek waar je informatie kon vinden. Dat is nu absoluut niet meer het geval. Wij moeten goed kijken naar wat er leeft in de stad. Het is de kunst om daar op de juiste manier mee om te springen. Boeken uitlenen moet geen doel op zich worden. Informeren en inspireren kan op veel meer manieren, van een ronde tafelgesprek tot een aansprekende kunsttentoonstelling en van een muzikaal optreden tot een schrijfwedstrijd. partners zoeken gaat het ons altijd om de inhoud. We willen op inhoud samenwerken, want daar draait het uiteindelijk om." Plannen voor de toekomst zijn er altijd, zeker bij Karin Visser. "Ik vind het geweldig om nieuwe dingen uit te proberen, ze op te zetten en ze vervolgens ook weer los te laten. Dat geeft mij de zekerheid dat anderen er mee verder gaan en dat ik mij weer kan richten op andere - nieuwe - ideeën." Voor de directe toekomst staat een herinrichting van de vestiging aan het Stadserf op de planning. Het hele complex krijgt nieuwe vloerbedekking, maar ook gedeeltelijk een nieuwe indeling. "Het belangrijkste verschil is dat er na de zomer vier themapleinen zijn. Eén van die pleinen gaat over de rijke geschiedenis van Schiedam. Dat plein richten we in samen met het Gemeentearchief, zodat ook zij kunnen laten zien wat zij in huis hebben. Achterin komt het jongerenplein, de For You-hoek. Daar komen games als Wii-apparaten, maar ook up- en downloadstations om informatie te zoeken, te vinden en uit te wisselen." Van andere orde zijn de pleinen voor laaggeletterden en voor blinden en slechtzienden. Deze doelgroepen spruiten voort uit landelijk beleid, waarbij vooral de eerste als zeer lastig bereikbaar geldt. Gedacht wordt aan laagdrempelige informatievoorziening en ook wel aan specifiek omgewerkte boeken. Karin Visser erkent dat het moeilijk zal worden om hier resultaten te boeken, maar ze heeft goede moed. "Al bereik je maar een handjevol Schiedammers, dan heeft zo'n plein toch zijn nut bewezen." Ondanks de nadruk op het doelgroepenbeleid worden de traditionele bibliotheekleden (momenteel circa 15.000) niet vergeten. Er bestaan vergevorderde plannen om van hun bibliotheekpas een algemene cultuurkaart te maken. Karin Visser: "Mensen vinden het geweldig om op die manier lid te zijn van een club of organisatie. Onze leden kunnen hun kaart dan op veel meer plekken in de stad gebruiken. Informatie en inspiratie ten top dus. De meeste culturele partners zijn enthousiast; het wachten is nu alleen nog op de gemeente. Wij gaan er in ieder geval voor en hopen de kaart later dit jaar of anders in 2009 in te kunnen voeren." Piet Paaltjens Schrijfwedstrijd Tot 1 augustus 2008 kunnen verhalen van maximaal 1.500 woorden ingestuurd worden naar pietpaaltjens@schiedam.nl. De prijsuitreiking vindt plaats op zondag 9 november 2008 in Bibliotheek Noord, Bachplein 589. De jury staat onder voorzitterschap van Kees Schrevel (Rotterdamse schrijversschool, SKVR) en wordt verder gevormd door Heieen Franken (Stedelijk Gymnasium), Marja van Weijen (Boekhandel J.S. van Leeuwen), Frank Willemse (journalist Maasstad Weekbladen) en Marieke Nijhoff (winnares 2007). Er zijn drie prijzen te winnen, gemaakt door de Schiedamse kunstenaar Jacques Tange, en een wisseltrofee. De twintig beste verhalen zullen in een boek gebundeld worden. Zie voor nadere informatie en overige voorwaarden: www.bibliotheekwaterweg.nl. 169 Musis

Musis | 2008 | | pagina 169