Mieke van Laren, zangeres te Schiedam, In het huis aan de Schiedamse Prof. Kamerlingh Onneslaan staan haar koffers bijna gepakt. Zangeres Mieke van Laren (40) vertrekt de volgende dag naar Frankrijk voor een tournee met het veelvuldig gelauwerde, professionele kamerkoor Cappella Amsterdam. Mieke heeft er duidelijk zin in, ze straalt. Zingen speelt een belangrijke rol in haar leven, het liefst doet ze dat met anderen. Cappella Amsterdam stelt haar in staat om dat op een hoog niveau te doen en brengt haar bovendien op plaatsen van de wereld waar ze nooit eerder was. "Het zingen bij Cappella vormt inmiddels wel de hoofdmoot, ik geef nog maar één dag per week les". Mieke geeft zangles bij de Stichting Kunstzinnige Vorming To Be in Dordrecht. Daarnaast zingt ze ook als solist, maar dan wel het liefst in ensembles. Op dit moment vormt ze met haar broer Arjan Roos, professioneel slagwerker bij o.a. Holland Symfonia en Orkest van het Oosten, een bijzonder duo, namelijk van zang en marimba. "Een nogal ongebruikelijke combinatie", geeft ze toe, "maar de een zong en de ander was nu eenmaal slagwerker. Er bestaan wel stukken hoor voor zang en slagwerk, het is meestal wel modern. Maar ook liederen van Strawinsky doen we, dan vervangen we de pianobegeleiding door marimba. Dat kan niet altijd, want de piano heeft natuurlijk een veel groter bereik." Mieke van Laren groeide op in een muzikaal gezin in Rotterdam. "Mijn moeder was moeder van het gezin en zong als amateur. Mijn vader was een vurig musicus en dirigeerde verschillende koren. Naast muziek, nam hij ons mee naar ballet en toneel. Wij, de kinderen, vonden het heel vanzelfsprekend dat er veel opzij gezet werd voor de muziek, verjaardagen werden bijvoorbeeld niet gevierd". Mieke was tweede in een gezin met vier kinderen, waar naast muziek en kunst de gereformeerde kerk en school een belangrijke rol speelde. "Ik hield me meestal afzijdig, had niet veel vrienden, ik was eigenlijk altijd iets aan het maken". Aanvankelijk wilde Mieke beeldend kunstenaar worden. Ze studeerde Tekenen en Textiele Werkvormen aan de leraren opleiding, en vervolgens Tekenen en Schilderen aan de Hogeschool voor de Kunsten in Tilburg. "Ik had graag in Amsterdam verder gestudeerd bij Ateliers '63, nu bekend als De Ateliers, waar Mariene Dumas les gaf. Uiteindelijk heb ik dat toch niet gedaan, ik was 24 jaar en omdat ik geen tekenlerares wilde worden moest ik op zoek naar iets anders". Op aanraden van haar zanglerares, de sopraan Hanneke Kaasschieter, verruilde Mieke na tien jaar het koor van haar vader, voor de Laurenscantorij in Rotterdam. Dat bleek achteraf een bepalende beslissing. "Barend Schuurman was daar dirigent. Hij zei me eens dat ik mooi kon zingen en vroeg of ik daar ook professionele ambities mee had. Het was niet eerder in me opgekomen, maar zijn vraag zette me wel aan het denken." Omdat ze haar studiebeurs al had gebruikt, kon ze alleen nog maar staatsexamen doen bij de Schumann Academie. "Dat betekent dat je je eigen onderwijs bij elkaar zien te brengen, een eigen netwerk moet opbouwen en oefenpodia vinden. De Laurenscantorij speelde ook hierin een belangrijke rol. Er zongen namelijk veel studenten en docenten van het Conservatorium van Rotterdam en bovendien mocht ik soms solostukken zingen". Maar ook bracht Hanneke Kaasschieter Mieke in aanraking met andere docenten. Voor de interpretatie en expressie van muziek, kortom het muzikale, ging ze naar tenor Hein Meens. "Ik heb veel van hem geleerd, dat muziek van binnenuit moet komen, vanuit je hart, dat je heel eerlijk muziek moet maken. Maar ook dat muziek altijd betekenis heeft en dat je in het zingen nooit oppervlakkig mag zijn". Van zangpedagoge Froukjre Holtrop Cilly Dorhout leerde Mieke hoe het theoretisch zat, hoe het Musis 170

Musis | 2008 | | pagina 170