Het zingen heeft haar leven veranderd. "Muziek komt via jou naar buiten, daarom moet je vrij zijn en geen barricades hebben die de muziek belemmeren", vertelt ze. Dat klinkt simpel, maar zelf moest ze heel wat barricades wegwerken. "Vroeger, ook toen ik nog tekende op de academie, was ik erg op mezelf en naar binnen gekeerd, terwijl de muziek me vrijer heeft gemaakt. Van samen muziek maken word ik heel gelukkig. Of dat nou met Cappella is of met andere ensembles, zoals met mijn broer". "Muziek maken is iets ongelooflijk moois. Het is hemels, muziek maken heeft iets goddelijks. Tegelijkertijd is het een fysieke aangelegenheid, het lichaam kun je zien als een klankkast. Het mooie van muziek is juist de verbinding van die twee". Na de vraag wat dan mooie muziek is, is het even stil en antwoordt de zangeres: "Dat is moeilijk, maar bij elke fase in mijn ontwikkeling hoort een stuk. Toen ik bij de Laurenscantorij voor het eerst de Hohe Messe van Bach zong, had ik voor het eerst het idee dat ik iets van muziek snapte. Maar ook toen ik voor het eerst liederen van Schumann zong, zoals Die Lotusblume, en later ook liederen van Brahms, realiseerde ik me dat het hier ging om echte muziek. Om het werk van de groten." Mieke is nog steeds dankbaar dat ze ooit de overstap van beeldende kunst naar muziek heeft gemaakt. "Ik leef op mijn oren" zegt ze, "Maar ook mijn ogen blijven geopend. Natuurlijk. Bij ons thuis werd niet veel gereisd, ik groeide op in Rotterdam en buiten de Benelux was ik niet geweest. Des te meer blijf ik bijzonder vinden om naar bijvoorbeeld naar Tokyo of New York te vliegen om daar te zingen. Van nature ben ik gericht om een kleine, vertrouwde omgeving. Mijn werk krijgt meer en meer een breder nationaal en internationaal karakter. 'Ik heb wel gezongen in Schiedam, bijvoorbeeld als solist in de Matthaeus Passion met het Toonkunstkoor Schiedam. En ook heb ik wel eens een inloopconcert gedaan in de Grote Kerk, ook in juni stond er een gepland, maar dat gaat helaas niet door.' Ik woon in Schiedam, voel me ook met deze stad verbonden, maar ben als vocaliste meer gericht op Rotterdam en Amsterdam. Ik ben trouwens wel in een gezamenlijk project betrokken met Bas van Houte, de dirigent van onder andere In Honorem Deï, Nederlands oudste Gregoriaanse koor dat z'n domicilie hier in de Basiliek heeft. Binnen dit meerjarig project willen we Schiedams muzikaal talent in kaart brengen. De repetities voor de opnamen van een cd met muziek van Telemann zijn in februari zijn gestart. Mooi om naast je internationale carrière ook op lokaal gebied bezig te kunnen zijn." Capella Amsterdam, veelzijdig,spiritueel Cappella Amsterdam is in 1970 opgericht en heeft zich in de afgelopen jaren onder artistieke leiding van Daniel Reuss zowel in oude muziek als in het moderne en hedendaagse repertoire in Nederland een prominente positie verworven. Het kamerkoor besteedt bijzondere aandacht aan Nederlandse componisten. Zo staan regelmatig werken van Sweelinck en Lassus op het programma en worden daarnaast moderne, vaak speciaal voor het ensemble geschreven composities uitgevoerd van onder meer Ton de Leeuw, Robert Heppener, Peter Schat, Klaas de Vries en Hans Koolmees en Jan van Vlijmen die in opdracht van Cappella Amsterdam vier koorwerken schreef. Cappella Amsterdam werkte en werkt verder mee aan operaproducties van hedendaagse componisten zoals Marco Polo van Tan Dun, Hier van Guus Jansen en Friso Haverkamp en Wet Snow van Jan van de Putte. Maar ook zingt Capella Amsterdam met het Frans Brüggens Orkest van de Achttiende Eeuw Musicerend op het hoogste niveau is Cappella Amsterdam vrijwel elk jaar te gast op Nederlandse festivals als het Holland Festival. Het Festival Oude Muziek in utrecht en het Festival Musica Sacra in Maastricht. Op uitnodiging van de festivals Settembre Musica, La Folie Journée, Ars Musica en Berliner Festspiele heeft Cappella Amsterdam concerten verzorgd in Turijn, Nantes, Lissabon, Tokio, Brussel en Berlijn. De lijst van prominente ensembles waarmee Cappella Amsterdam musiceert is lang en weerspiegelt de veelzijdigheid en brede interesse van het koor. De namen lopen uiteen van bijvoorbeeld de MusikFabrik, het Asko/Schönberg Ensemble en het Ensemble Intercontemporain tot het Koninklijk Concertgebouworkest en het Rotterdams Philharmonisch tot het Orchestra of the Age of Enlightenment en het Orkest van de Achttiende Eeuw. Artistiek heeft Mieke van Laren buiten het Schiedamse project waarin ze samenwerkt met de organist en dirigent van de St Liduina Basiliek ook via Cappella Amsterdam een nadere band met de Gregoriaanse koorpraktijk van Bas van Houte. Steeds op zoek naar verrassing plaatste ook Capella Amsterdam in 2006 Gregoriaanse muziek op het repertoire waarover het Parool - zeer onder de indruk van de kwaliteit van de uitvoering als mening gaf: 'En na het eensgezinde, eenstemmige gegons van mannenstemmen kwam de ijle meerstemmigheid van de vrouwenstemmen in Abelards Dolorum Solatium des te harder aan. Toch moest het mooiste in dit aan doodsthematiek gewijde programma nog komen: het Requiem uit 1603 van de Spaanse meester Tomas Luis de Victoria en het verbijsterende zesstemmige motet dat de zestiende-eeuwer Nicolas Gombert componeerde op basis van het eenstemmige Media vita. In Media vita stelt Nicolas Gombert met zijn duizelingwekkende polyfone kunst waanzinnige eisen aan uitvoerders en luisteraars, maar de zangers en zangeressen van Cappella Amsterdam presteerden in dit hoogtepunt in de muziek van de renaissance het schier onmogelijke. Gezellig was het allemaal niet, maar wel van een bloedstollende schoonheid. Misschien ooit iets voor Schiedam? 173 Musis

Musis | 2008 | | pagina 173