aardige man. Dat wilde hij ook niet zijn. Die dozen zijn er nog. Het hele archief uit die tijd is bewaard gebleven en zal ongetwijfeld ergens moeten worden ondergebracht omdat bijna alles ook betrekking heeft op z'n films die momenteel al allemaal zijn overgebracht naar het Rotterdams Gemeentearchief'. Christine: "We werkten ons te pletter. En helemaal toen Jan ook het Zakkendragershuisje van de gemeente Schiedam in huur had gekregen om daar de Open Studio te vestigen. Niet alleen moest door Jan het geld worden verdiend om z'n eigen producties te kunnen realiseren, maar ook de huur van het pand aan de Schiekade in Rotterdam en het Zakkendragershuisje in Schiedam moest worden opgebracht. Daarnaast moesten natuurlijk alle ingehuurde faciliteiten voor de films worden bekostigd. Dat Zakkendragershuisje trok een zware wissel op ons. Niet alleen op Jan, mij en de medewerkers ook op de groep die acteerlessen volgde in de Open Studio. In het huisje was het een volstrekte puinhoop. Dat had één voordeel, als je door de rotzooi heen keek, zag je dat het interieur nog precies zo was als ten tijde van het zakkendragersgilde. Maar dat gold natuurlijk ook voor het feit dat er geen enkele fatsoenlijke voorziening was: geen keuken, mondjesmaat elektriciteit en geen trappen - die zijn er trouwens ook nooit gekomen. Zelfs toen Jan al ver in de tachtig was liep hij de oud Jacobsladders nog op en af. De verpleegster van thuiszorg durfde hem niet te volgen. Christine: "Tienduizenden steentjes hebben we afgebikt en schoongeborsteld. Een ongelofelijke klus. En dan nog de balken. 181 Musis

Musis | 2008 | | pagina 181