Gebeurde in Rotterdam s 1 - m Met 'Gebeurde in Rotterdam' vestigde Galerie Cokkie Snoei in 2004 aandacht op Jan Schaper als de fotograaf van de jeugd van Rotterdam van direct na de Tweede Wereldoorlog. Op dat moment was Rotterdam nog letterlijk de 'stad zonder hart' zoals Ossip Zadkine die verbeeldde in zijn beroemde - gelijknamige - monument dat op dat moment Rotterdams belangrijkste zinnebeeld was. Het zijn foto's die Jan Schaper in de jaren vijftig maakte van jongeren in de volop in wederopbouw zijnde havenstad. Jan Schaper woonde en werkte op dat moment vanuit Vlaardingen. Ook in de archieven van Vlaardingen en Schiedam bevinden zich verschillende vroege foto's van hem. De serie foto's 'Gebeurde in Rotterdam' is slechts eenmaal in 1957 in de galerie 't Achteronder in de Rotterdamse Witte de Withstraat geëxposeerd geweest. Het zijn foto's van jongeren, door Jan Schaper gadegeslagen. Galerie Cokkie Snoei schrijft in de begeleidende tekst: 'Hoewel tweemaal zo oud als zijn gefotografeerde 'jeugd' was Schaper een der 'hunnen'. Hij luisterde naar hun gesprekken en zag hun vreugde en verdriet. Rokend in een café, ademloos luisterend naar Jazzmuziek en dansend en drinkend op feestjes laten Schapers' hoofdpersonen zich op ongedwongen wijze voor de camera gaan. Dit schonk de fotograaf de gelegenheid hen spontaan te fotograferen en hun individualiteit te registreren. Ook trekt Cokkie Snoei een parallel met het werk van de door Schaper zeer bewonderde Henri Cartier Bresson. Dit beeld behoeft enige nuance. Hoewel volkomen los van elkaar gefotografeerd sluit de fotografie van 'Gebeurde in Rotterdam', (1957) eerder nauw aan bij de fotografie in 'Een liefdesgeschiedenis in Saint Germain des Prés', waarmee Ed van der Elsken in 1956 doorbrak. Schaper - geboren in 1921 - was op dat moment overigens een jonge dertiger en slechts een tiental jaren ouder dan de jongeren die hij fotografeerde. Dat de serie 'Gebeurde in Rotterdam' als artistiek project op zichzelf staat is niet verwonderlijk. Kort nadat hij zijn fotoreeks voltooide, ontving hij de opdracht tot de film 'Vlaardingen koerst op morgen'. In deze documentaire toont hij zich een vurig pleitbezorger van de moderne stad. Ongetwijfeld zal Vlaardings burgemeester Jan Heusdens zich intensief hebben doen gelden. In elk geval gaf de film zo'n positief beeld van de inspanningen Musis 184 Gebeurde in Rotterdam, foto's Jan Schaper ca 1950, courtesy Galerie Cockie Snoei, Rotterdam, reproducties Jan van der Ploeg

Musis | 2008 | | pagina 184