op het gebied van stadsvernieuwing en stadsuitbreiding dat de Rijksvoorlichtingsdienst de documentaire graag als promotiefilm in het buitenland draaide. In 1959 schreef en fotografeerde Jan Schaper in opdracht van de gemeente Vlaardingen het fotoboek 'Vlaardingen in kerend tij'. Hierin toont hij zich - voor het laatst - een vurig pleitbezorger van de moderne stad. De tentoonstelling in 't Achterom in Rotterdam vond plaats twee jaar nadat de film 'Vlaardingen koerst op morgen' gereed was en vier jaar voordat Schaper door Schiedam werd uitgenodigd om 'ns te komen praten over 'Schiedam kiest voor het water'. Ondertussen had Jan Schaper een begin gemaakt met zijn Open Studio, waarin hij aan jonge enthousiaste mensen zijn acteerlessen gaf op basis van de in Amerika geformuleerde en door hem dóór- ontwikkelde principes van natural acting en werkte hij voor de nog jonge televisie. Daarvoor zou hij in 1964 de beelden vastleggen van het beruchte concert van de Rolling Stones waar bij het gehele interieur van de concertzaal van het Kurhaus in Scheveningen tot puin werd geslagen. Als fotograaf zou Jan Schaper nooit meer naar voren treden. Wel valt in al zijn films steeds opnieuw de kwaliteit van de beeldkeuze op. De foto's in 'Gebeurde in Rotterdam' zijn niet alleen registraties van individualiteit. Ze ademen onmiskenbaar ook de romantiek van het vroege existentialisme, en vlijen zich dicht tegen de fotografie van Nederlands eerste blad voor jonge mensen Twen, dat onder de bezielende leiding van André van der Louw en Marijke Zweers de weg in sloeg naar nieuwe vormen en een nieuwe samenleving.

Musis | 2008 | | pagina 185