Dossier Schiedam kiest voor het water Laurens Priester Wij dachten: Waarom wordt deze historische ontwikkeling niet Op voorspraak van Pierre Janssen, conservator van het Stedelijk Museum, nam wethouder van Onderwijs en Sociale Zaken Hendrik Sabel eind 1961 het initiatief met de dan 39-jarige cineast Jan Schaper te gaan praten over het maken van een Schiedamfilm. In Vlaardingen koerst op morgen (1955) had Schaper een vurig pleidooi gehouden voor de moderne stad. Was dit ook de bedoeling in Schiedam? Het zou tot 5 juli 1966 duren eer bevolking en bestuur van Schiedam een definitief antwoord op die vraag kregen. Aldus Jan Schaper - die zich graag bediende van het koninklijke meervoud - op 31 januari 1962 in een brief aan Burgemeester en Wethouders van Schiedam, waarin hij verzocht zijn scenario van Maasstad Schiedam te presenteren en enkele films van zijn hand - waaronder het stadsportret Vlaardingen koerst op morgen - te vertonen aan de leden van de raad en het college. 187 Musis vastgelegd - waarom wordt van deze stad, die altijd zo miskend is in het land en die zo fotogeniek is en zo'n eigen sfeer ademt, geen film gemaakt, die haar recht doet wedervaren. Haast als vanzelf zijn wij toen aan het werk gegaan. We hebben ons verdiept in de geschiedenis van de stad; we hebben opnamen gemaakt en wat contacten gelegd; we zijn een aantal ochtenden gaan praten met archivaris Kuyer, die volledig open bleek te staan voor onze ideeën en die met ons enthousiast werd voor het maken van een film. Vooral toen bleek, dat de geschiedenis van Schiedam zóveel drama in zich borg, dat er een sterke suggestieve film gemaakt zou kunnen worden, zonder dat hiervoor de feiten geweld behoefden te worden aangedaan. De stad vroeg er als het ware om. Jan Schaper, ca 1965, foto Flobert Collette, Gemeentearchief Schiedam Het thema van de film is, dat Schiedam, gedwongen door de omstandigheden, eeuwen geleden haar ligging en roeping als Maasstad ontrouw werd en pas hieraan weer gehoorzaamde, nadat zij voor haar ontrouw een zware tol had moeten betalen. De voorlopige titel van de film: "MAASSTAD SCHIEDAM" of "SCHIEDAM KIEST VOOR HET WATER" brengt dit thema naar voren. Het is met het maken van deze film - en dit is ook de mening van archivaris Kuyer - een zaak van "nu of nooit". De binnenstad wordt in steeds sneller tempo weggesloopt.., de oude brandersbuurten verdwijnen en het "oude gezicht van Schiedam", dat in de film voor zijn contrastwerking zo nodig is, gaat iedere week meer verloren. Bovendien gaat ook de nieuwbouw en de aanleg van wegen en sportvelden bijzonder snel in zijn werk en ook de wording hiervan is boeiend en dus nodig voor een film als deze. Film vraagt nu eenmaal meer om "actie" dan om "plaatjes", méér om beleven, dan om een overzicht hoe het geworden is. Vandaar ook dat het slopen zelf een grote rol gaat spelen in de montage. Zij [de film] zal de "goodwill" van de stad naar buiten kunnen verbeteren en een stimulans kunnen zijn voor de stadsbevolking. Zij kan de "nieuwe" Schiedammers kennis en een beetje begrip De woorden waarmee Jan Schaper zich aan het Schiedamse stadsbestuur presenteerde waren niet mis: Toen wij deze zomer dagelijks in de binnenstad moesten zijn en wij telkens weer oog in oog kwamen te staan met de geweldige veranderingen, die zich daar bezig waren te voltrekken, beseften wij, dat het een groot verlies zou zijn, wanneer dat wat verdwijnen ging, niet in een levende vorm voor het nageslacht bewaard zou blijven. en liefde bijbrengen voor de stad en haar verleden en zij kan de "oude" Schiedammers dit verleden nog eens laten beleven. De jeugd kan door deze dramatische documentaire oog in oog worden gesteld met de geschiedenis van Schiedam, die anders "droge kost" zou blijven; bij officiële bezoeken of van groepen uit binnen- en buitenland kan de film worden vertoond en in het algemeen kan de film er toe bijdragen een eind te maken aan de oppervlakkige gewoonte Schiedam het etiket van "jeneverstad" op te plakken.

Musis | 2008 | | pagina 187