Bikini's in Groenoord Schapers presentatie overtuigde het gemeentebestuur van het nut en de noodzaak van een documentaire film over Schiedam. De gemeenteraad stelde op 27 april 1962 een krediet beschikbaar van 37.000 gulden. Voor dit bedrag leverde Schaper een op 35 mm zwart-wit negatief op te nemen film en 4 kopieën op 16 mm. Aan de opdrachtverlening verbond het gemeentebestuur twee voorwaarden: de gemeente Schiedam kreeg het exclusieve kopieerrecht van de film en het scenario en draaiboek behoefden vooraf de goedkeuring van Burgemeester en Wethouders. Jan Schaper ging met deze eisen ondubbelzinnig akkoord. De oplevering van de film was gepland voor 1 juli 1963. Op 25 mei 1965 toog het college naar het Zakkendragershuisje waar Schaper zijn Schiedamfilm voor de eerste keer vertoonde aan zijn opdrachtgever. Het commentaar was niet mals. De film was te lang, bevatte te veel sneeuwpartijen (winter 1962/631), te veel bulldozerwerk, te veel opnamen over afbraak, te veel beelden over Wilton en de combinatie van beelden van kerkgang en bikini's in Groenoord was een niet al te gelukkige. Ook zaten in de tekst storende onjuistheden. Schaper paste de film op de genoemde punten aan. De beelden over kerk- en zwembadbezoek in Groenoord verdwenen, de tekst onderging na consultatie van gemeentearchivaris Van der Feijst de nodige wijzigingen. Op 8 februari 1966 volgde in de filmzaal van Open Studio Producties aan de Schiekade 153 in Rotterdam de tweede vertoning van Schiedam kiest voor het water. Burgemeester Harm Roelfsema vond titel en inhoud van de film volstrekt in strijd met de gang van zaken in het verleden. Naar zijn mening had Schiedam zich van het water afgekeerd, in tegenstelling tot Rotterdam. Voorzover Schiedam van het water profiteerde, bijvoorbeeld via de scheepsbouw, was dat te danken aan ondernemers buiten Schiedam. Bovendien had de burgemeester zich iets anders voorgesteld van een promotiefilm. Jan Schaper hield vast aan zijn keuze voor het water en aan zijn portret van Schiedam. Het gemeentebestuur respecteerde die opvatting, en verzocht Schaper de film zo snel mogelijk af te maken. Op 29 juni leverde de cineast de 35 mm vertoningskopie af van zijn film die twee keer zo lang was uitgevallen als begroot - 59 minuten in plaats van 30 - en die drie jaar later dan beloofd voltooid was. Schaper verontschuldigde zich hiervoor bij het gemeentebestuur. De vervaardiging van deze lange film van goede kwaliteit bracht zoveel kosten met zich mee dat wij ons telkens weer als camera-man aan de televisie moesten verhuren om het geld bij elkaar te krijgen om deze productie zonder concessies aan de kwaliteit te doen, toch tot een goed einde te brengen. Première in Monopole Op dinsdag 5 juli 1966 ging Schiedam kiest voor het water in première in het Monopoletheater voor raadsleden, genodigden en pers, gevolgd door een openbare vertoning. De rolprent kreeg in het algemeen een gunstig onthaal van publiek en pers, hoewel er kritiek was op de duur van de film, de vele herhalingen en het gezwollen commentaar. De beelden waren prachtig, daar was iedereen het over eens. Daarna ging de film in 16 mm kopie op toernee langs de Schiedamse Gemeenschap, de ring van Hervormde Vrouwen Groepen, de R.K. Middenstandsbond, Bejaardentehuis Spaland, de VW, Vereniging "De Belangen", Raad voor het Bejaardenwerk etcetera. De rondgang deed de 16 mm versie geen goed. Deze onderging in 1968 nog een opknapbeurt, maar de kwaliteit bleef te wensen overlaten. De 35 mm versie ging bij een brand in het Passagetheater in 1975 voor een groot deel verloren. Vele jaren was de film daardoor nauwelijks te zien. Van een door het gemeentebestuur opgelegd vertoningsverbod was geen sprake. Begin 1982 besloot het gemeentebestuur nieuwe kopieën te bestellen bij Schaper van beide versies voor een bedrag van 10.000 gulden. Een nieuwe generatie Schiedammers kon zodoende kennis maken met een film waarin het Schiedamse heden van Jan Schaper begin jaren I960 - Wilton Fijenoord, Gusto en andere bedrijven gerelateerd aan vaarwater - in 20 jaar tijd voltooid verleden was geworden. Weer een generatie later begon in Nieuwland en Groenoord de gedeeltelijke sloop van het gloednieuwe Schiedam dat door Jan Schaper begin jaren 1960 was vastgelegd. De film blijft de moeite van het bekijken waard. Het Gemeentearchief Schiedam beschikt over hoogwaardige analoge en digitale reproducties van de 16 en 35 mm versies van Schiedam kiest voor het water. De digitale kopieën zijn voor iedereen kosteloos te raadplegen in de studiezaal. 189 Musis

Musis | 2008 | | pagina 189