Hoe vaak heeft ie niet gelijk gehad? Marjan Meijer over 'gewoon' eten en drinken waren immer de 'grote zaken des levens' verweven zoals spiritualiteit, psychologie, filosofie, historie, verkeer, klimaat en politiek. Tijdens de plechtigheid voorafgaand aan de crematie van Jan Schaper nam Marjan Meijer, namens velen, afscheid van hem met een toespraak die Musis hier in z'n geheel opneemt; Voor Jan was het leven altijd, overal en voor iedereen een kwestie van: Bewustzijn, kwaliteit, eenvoud, schoonheid en diepgang. Waarbij Jan altijd heel diep ging. Zijn mateloze en oprechte interesse was zijn drijfveer. Hij zat boordevol energie en was een onuitputtelijke bron van inspiratie voor velen. Hij was meedogenloos eerlijk ("Een hork, zoals alle Neder landers," lachte hij eens), maar ook mededogend liefdevol en hartelijk tegelijkertijd. Jan is jaren een roepende in de woestijn geweest. Hij wilde de mensen oproepen, stimuleren en vaak ook provoceren om bewust te worden. Zichzelf te zijn. Te zijn wie je bent zonder te lijden onder al die opgelegde regels en wetten, culturele en religieuze plichten en daarnaar op onderzoek uit te gaan. Hij kon vlijmscherp observeren en wist meteen je zwakke plek te ontbloten. Vaak in gezelschap. Hij kon dat niet alleen Zijn meedogenloze eerlijkheid was eigenlijk heel verfrissend in onze verziekte en overgecommercialiseerde maatschappij. Een verdienste en een cadeau voor een ieder die in contact met hem kwam en daardoor ontwaakten uit die 'IeWieWaai- Weg-Wereld'. De gesprekken met Jan waren evenzovele aanleidingen tot zelfonderzoek. New Age avant la lettre in optima forma. Ken Uzelve. En met Jan was het nog gratis ook! En vooral de jongeren, die zich als door een magneet door hem aangetrokken voelden, werden door hem hard maar rechtvaardig bestookt met vragen. Hele avonden, nachten lang was 't Jan die vroeg en wij antwoordden. Hij nam het soms op op tape. Heel onthullend. Het ging er vaak hard aan toe in die gesprekken, maar Jan predikte ook om vooral niet bang te zijn. Om de angst voor alles wat anders is uit te bannen. Ook moed speelde een grote rol, hoewel sommigen echter dachten dat het om 'moeten' met een 't' ging. Hij was zijn tijd ver vooruit. Als één van de eersten trok hij - met levensgezellin Christine, de 'gezellen'/leerlingen in het filmvak en de vele hulpploegen op alle fronten - met de Open Studio Film producties naar het platteland langs de Lek in Schoonhoven. Om temidden van de natuur en de boeren op de boerderij te werken aan 'de bewustwording van de mensch'... De Bomen staan te Dromen Als Zwarte Silhouetten En ergens aan de Kim Zakt de Zon... Op mijn 21ste verjaardag, 19 januari 1974, stortte Jan van een bint in de grote filmstudio in aanbouw. Zijn werkzame leven nam daarna snel af, maar Jan bleef in zijn element als coach, vooral voor jongeren. Dat klikte. Hij is tot de dagen voor zijn dood jong van geest geweest. Maar een kleine jongen was ie niet. Hij kende de klassieken, de apocriefe en zogenaamde heilige geschriften en wist hoe het werkte... Duizenden muziekstukken hoorden we, duizenden boeken kregen we aangeraden en dan was ie trots als één van ons met de 'goeie' muziek aan kwam zetten of met die 'rake' foto of dat diepgaande simpele gedicht. Hij liet het je echter nooit merken, want van te veel complimenten word je maar opgefokt en denk je dat je 't helemaal gemaakt hebt. Nederigheid siert de Nederlander. "We zijn niet voor niets geboren in Nederland," glimlachte hij dan... Hij brandde je nog liever af en dat was weer zo'n optimale kans en geweldige stimulans tot zelfkennis! Zijn band met Schiedam en het Zakkendragershuisje is overduidelijk. bij mensen maar ook waar het de stad betrof, de haven, de zee, vooruit: de gehele aarde. Of het nu ging om waar je de lekkerste bal gehakt kon eten, de beste patat werd gebakken of de beste schol of waar ze de koffie in de mooiste grote ronde koppen schonken. In die retirades en beschouwingen Ontmoetingscentrum Open Studio (veel te Open Studio, werd wel eens gemompeld) ontstond uit de energieke en gepassioneerde samenwerking van velen. Het verwaarloosde pandje (het Gildehuis van de zakkendragers) - in dat wat het echte Hart van Schiedam is - werd behoed voor sloop en in stijl opgeknapt. Musis 192

Musis | 2008 | | pagina 192