hoe vaak heeft ie het nooit gekregen?! zeildoeken van de oude zeilschepen in de Schiedamse havens. inspiratie en de hulp bij het onszelf leren kennen. Zijn Toegegeven, de kwaliteit liet altijd te wensen over. boodschap blijft ook duidelijk: Mens, durf te Leven. Daar ergerde hij zich blauw aan en gelijk had hij. Maar ik was erbij dat tijdens de Brandersfeesten de mensen in drommen kwamen opdraven. De tranen vloeiden rijkelijk van ontroering Ieder ijsselsteentje kostte twintig minuten tikken met een hamertje om schoon te maken. Daar werd fysiek duidelijk wat Jan bedoelde. Daar vonden de befaamde coachings plaats waar Jan (door zijn kennismaking met 'natural acting' in de Verenigde Staten) Nederlandse mannen en vrouwen opleidde tot 'bewuste' acteurs en actrices. Bewustwordingsprocessen om van te watertanden... Al was het altijd bloedserieus in Jan's omgeving, toch hebben we ook vaak zo hartstochtelijk gelachen. Jan was grappig, ondanks zichzelf. En in feite zelfs een verlegen mens. Want mag je wel erkenning verwachten voor je creaties? De laatste twintig jaar vond zijn eigen bewustwordingsproces plaats in het Zakkendragershuisje. In een meer verdiepte en teruggetrokken toestand bestudeerde en genoot hij van zijn vele geliefde boeken. Hij bloeide op - steevast vergezeld van Mieke - door alle markten af te stropen naar dat ene boek dat niet meer gedrukt werd of die ene unieke prent van oud Rotterdam. En altijd voor een habbekrats, hè... Ook het Gilde van de zakkendragers Sint Anthonis werd in staat gesteld hun oude ambacht te tonen. Jan was gefascineerd en enthousiast als de dobbelstenen als vanouds in de koperen smakbak kletterden. Velen grepen dat soort dagen aan om vooral Jan te zien en te spreken. Zakkendrager van het eerste uur, voorzien van die gigantische bron en bom aan informatie, kennis en ervaring, die hij altijd bereid was te delen... En die erkenning heeft ie dus uiteindelijk wel degelijk gekend. Ik heb hem vorig jaar zelfs zien blozen! Zijn filmische portret 'Schiedam kiest voor het Water' en de gezonde visie die hij er in de jaren 50 al op na hield, werden eindelijk volop vertoond. Tezamen met 'Rotterdam, Stad zonder Hart' en 'Vlaardingen koerst op Morgen'. Er waren vertoningen in het Jenevermuseum en op de over de getoonde schoonheid, verdriet over dat wat weg en vergaan is, gemiste kansen en vooral het besef van een groot gemis aan visie gekoppeld aan historisch besef. Jan heeft altijd visie gehad. Zijn geest leeft voort in de geboden 193 Musis Jan Schaper, foto anoniem, Gemeentearchief Schiedam

Musis | 2008 | | pagina 193