een overtuigde sociaal-democraat, die na de oorlog lid was geworden van de noodgemeenteraad en voor de PvdA achtereenvolgens gedeputeerde was, gecommitteerde bij het Openbaar Lichaam Rijnmond en lid van de Tweede Kamer. Het leek erop dat zoon Albert ook de politiek in zou gaan. In 1970 trad hij op zijn 23e jaar tot de Schiedamse gemeenteraad en werd daarmee het jongste raadslid van Nederland. Maar nog geen jaar later was hij alweer raadslid-af: "Ik kreeg een baan als vakbondsbestuurder en verhuisde naar Utrecht." Toch bleef hij politieke ambities koesteren. "In Utrecht ben ik een tijdje raadslid geweest en ook wet houder en ik heb het bijna tot Kamerlid geschopt, hoewel ik niet rouwig ben dat ik het niet ben geworden: vrienden in de politiek mopperen dikwijls dat alles wat zij tot stand proberen te brengen, ontzettend veel tijd en moeite kost. Dus ik hoef geen spijt te hebben. Ik heb de beweging op een andere manier gediend." Net als zijn vader, is Albert Engelsman altijd een toegewijd sociaal-democraat geweest. "Ik heb altijd gewerkt op het snijvlak van idealisme en Er was een happening, waar Armand (..Ben ik te min?) kwam zingen en waar Engelsman met beginnend kunstenaar Diet Wiegman een kunstwerk van staal en gips in elkaar knutselde. Verder herinnert hij zich een 'prachtige' teach-in in de Korenbeurs. Thema: de toekomst van de Schiedamse binnenstad. Het gebouw puilde uit en de aanwezigen, vooral jongeren, lieten geen mogelijkheid onbenut om burgemeester Roelfsema onder vuur te nemen over de snode plannen van het college met de Brandersbuurt. "We wilden een barricade opwerpen tegen het oprukkende beton." Omstreeks diezelfde tijd werd een demonstratie georganiseerd waarbij de deelnemers zestig uur lang rond de Brandersbuurt liepen. "Naar voorbeeld van de rondgang rond Jericho. In het bijbelverhaal storten de muren van de stad na de zoveelste rondgang spontaan in. Wij hadden de omgekeerde bedoeling: de muren van de Brandersbuurt moesten juist overeind blijven." Na enig nadenken kan hij wel een paar namen noemen van mensen uit de kring die tot de regelmatige bezoekers van het Zakkendragershuisje behoorden. Die bestond uit niet meer dan zo'n twintig personen, meent hij zich te herinneren. Onder hen Rianna Gerding en haar broer Jan, Hans van der Sloot, Han van der Horst, Wim de Visser. "De meesten kenden elkaar van de middelbare school. Dat was de bindende factor. Hun milieus waren heel verschillend. Hoewel er veel arbeiderskinderen tussen zaten. De intelligente arbeiderskinderen die toen in opmars waren, de kinderen die gingen studeren." Engelsman zelf kwam uit een rood nest. Zijn vader was 195 Musis J Terrasje op de Oude Sluis, foto: Jan van der Ploeg Jongeren bezig met herstel huisjes St. Janshofje, 1967, foto aangetroffen in nalatenschap Jan Schaper

Musis | 2008 | | pagina 195