Gebrek aan visie en geen bereidheid om te luisteren of te argumenteren mmum n' Henk Slechte Jan Arie van Eek (1930) was architect in Schiedamtoen daar in de late jaren zestig van de 20ste eeuw de plannen voor de sloop van de zogenaamde Brandersbuurt en de bouw van een brandweerkazerne aan de Breedstraat voor grote opwinding en verzet tegen het gemeentebestuur zorgden. Hij verbaasde zich toen over het totale gebrek aan visie bij de bestuurders en het ontbreken van iedere bereidheid om te luisteren naar deskundigen, laat staan naar burgers. Jan Arie deed mee aan het verzet van de groep jongeren rond Jan Schaper. Hij kijkt nu terug op die hectische tijd en de mensen die erbij betrokken waren, en stelt teleurgesteld vast dat er in veertig jaar weinig is veranderd. "Toen ik hoorde dat ze echt van plan waren een brandweerkazerne aan de Breedstraat te bouwen heb ik gezegd dat ze gek waren. Ik heb dat gezegd tegen iedereen die het maar horen wilde, ook tegen de burgemeester. Het was natuurlijk ook idioot. Wie zet nou een enorme brandweerkazerne neer in een buurt met kleine straatjes en grachtjes, zelfs als je die buurt grotendeels wilt slopen. De brandweer moet snel en ongehinderd kunnen uitrukken en dat kon daar niet en dat is ook in de huidige situatie daar niet gemakkelijk. Regeren is een klein beetje vooruit kunnen zien, en dan weet je dat het materieel alleen maar groter wordt. Er was maar één plek waar zo'n garage zinnig gebouwd had kunnen worden: over het spoor, waar later het politiebureau is gebouwd en waar zo meteen het ziekenhuis wordt geopend. Dat was de enige richting, waarin Schiedam kon uitbreiden, de polder en Kethel, maar het spoor was een soort gevoelsmatige grens. Dat ging toen niet. Wij woonden aan de Tuinlaan en daar heb ik uitgebreid gepraat met Jaap Houtman, die voor de WD in de gemeenteraad zat of wilde komen, en het communistische raadslid Eef Collé. Dat was voor mij wel even wennen, maar Collé bleek een witte raaf in de politiek. Hij was een meedenker die oplossingen voor problemen zocht en uitvoerde. Het heeft niks te maken met de problematiek van de Brandersbuurt en de brandweerkazerne, maar hij heeft wel Musis 198 Achter de Teerstoof, tekening J.A. van Eek 1996 potlood op calque, collectie Gemeentearchief Schiedam

Musis | 2008 | | pagina 198