gezorgd dat in Schiedam mensen met kinderwagens in het al maar drukkere verkeer veilig konden oversteken. In het verhaal van de brandweerkazerne stond hij helaas met lege handen. De politieke, of misschien beter de bestuurlijke kaarten waren geschud en er viel niet meer over te praten. Ik heb toen nog een laatste poging gedaan en ben bij de burgemeester geweest. Dat was een keurig gesprek onder heren, maar ik werd wel de wei in gestuurd. Het college had besloten en het college had voor die beslissing getekend. Jammer, meneer Van Eek, maar er is niets meer aan te doen. Zoiets. Ik ben toen ook nog voor de tv geïnterviewd, lopend door de buurt en langs de plek waar die kazerne moest komen. Iedereen was het met me eens, maar er was een politiek besluit genomen en dat was onomkeerbaar. Je wordt daar wanhopig van. Iedereen weet en geeft toe, dat het fout is, ook de gemeentearchitect, maar het komt politiek het beste uit en dus zal het gebeuren. Dat heeft me in het kamp van het verzet gebracht. Er was nog veel meer aan de hand. Die politici wilden een historisch ontzettend belangrijk deel van de stad gewoon rücksichtslos platgooien, zonder dat ze zelfs maar een begin van een plan hadden voor de invulling, behalve die brandweerkazerne dan en wat ideeën om de binnenstad beter voor het verkeer toegankelijk te maken en de nieuwe wijken en de oude stad met elkaar te verbinden. Daarvoor hoefde natuurlijk zo'n hele buurt niet weg. Ik heb me toen aangesloten bij de jongeren rond Jan Schaper, die vanuit het Zakkendragershuisje probeerden de sloop te voorkomen en plannen maakten voor de revitalisering van de buurt. Want dat was (en is) mijn heilige overtuiging: je moest door die inderdaad verturfde hopen stenen heen kunnen kijken om te bedenken welk nieuw leven mogelijk zou kunnen zijn, en dat vroeg visie en de bereidheid om naar anderen te luisteren. In die strijd hebben vooral de krakers een praktische rol gespeeld, en hebben mijn vriend en collega Geert Bannenberg en ik geprobeerd een inhoudelijke bijdrage te leveren. Wij waren er heilig van overtuigd dat de buurt het (bouw) historisch waard was behouden te blijven en dat hij weer tot leven gebracht kon worden. Ik ben bij Heineken geweest om te kijken of ze daar iets in onze plannen zagen en wilden meedoen. Ik vertelde ze wat er aan de hand was en hoe een vergelijkbare buurt in Maastricht tot nieuw leven was gebracht. Heineken wilde wel meedoen als Schiedam van de buurt een werk- en uitgaanscentrum voor bijvoorbeeld jongeren of kunstenaars zou maken, een soort Quartier Latin. We moesten ons maar melden als het zover was, dan wilden zij wel voor de horeca zorgen. In ons enthousiasme hebben we toen met een aantal mensen, onder wie Freddy Beukers en nog wat leden van de Sociëteit De Vrijheid, een stichting opgericht. Dat gebeurde bij notaris Blaisse aan de Nieuwe Haven en de stichting heette simpel 'Stichting De Brandersbuurt'. We wilden proberen geld te verzamelen voor een doorstart van de buurtHet was leuk geprobeerd, maar alles liep steeds weer stuk op die politieke muur: gebrek aan visie en geen bereidheid om te luisteren of te argumenteren. De burgemeester stond er wel, maar hij ging het debat niet aan. Ik denk dat de stichting nog bestaat, we hebben hem althans nooit opgeheven Het was voor ons als betrokken jonge burgers niet te begrijpen. Iedereen in Schiedam stond positief tegenover alles wat we ondernamen. Geert Bannenberg en ik hebben nog getekend hoe het er uit zou kunnen gaan zien, zogenaamde artists impressions van wat pleintjes met leuke terrassen en een nieuwe functie voor het grootste deel van de bebouwing, gewoon om te laten zien wat het zou kunnen worden, als je maar kijken wilde. We wilden toen nog niet meer dan laten zien dat het best mogelijk was om weer leven in de puinhoop te brengen. Dat was niet ingewikkeld: je knapt een huis of gebouw op en geeft het een nieuwe bestemming. Er waren meer plannen. Bijvoorbeeld 'Het Plan' van de werkgroep H.B.O. dat in de buurt vier 'pleinen' plande en die bestemde voor activiteiten die met jeugd, jongeren en cultuur te maken hadden. 199 Musis Pleintje voor Zakkendragershuisje tussen Schie en vm. Prinsensteeg, tekening J.A. van Eek potlood op calque, collectie Gemeentearchief Schiedam

Musis | 2008 | | pagina 199