-ë - J5 EM —t-HJ Alle plannen werden door het bestuur van tafel geveegd, zogenaamd omdat ze niet financieel onderbouwd waren, wat natuurlijk nonsens was, want alles begint bij visie en als je het daar over eens bent, ga je praten over de verdere invulling en onderbouwing. Zo gaan zulke processen, die zijn creatief en gebaseerd op praten en luisteren. Er was overigens ook nog geen uitgewerkt ontwerp voor de brandweerkazerne, alleen een voornemen, en van concrete bouwplannen voor de Brandersbuurt was al helemaal geen sprake. De politiek zocht stokken om die jonge honden te slaan en die heb je dan gauw gevonden. De coördinatie van het verzet was natuurlijk ook niet perfect. We legden onze tekeningen neer in het Zakkendragershuisje in de verwachting dat ze van daaruit hun weg wel zouden vinden, wat wel of niet gebeurd is. We waren naïef, we dachten dat iedereen de sfeer zou herkennen die we in de tekeningen lieten zien, maar dat was niet zo. Het liep altijd weer vast. Dan krijg je er genoeg van. Ik heb me langzaam uit het verzet teruggetrokken. Met Schaper viel moeilijk samen te werken, met de stadsbestuurders viel niet te praten en een mars van 24 uur door Schiedam en teach- en sit-ins waren wel leuk, maar hielpen ook niet. Het had een amateuristisch karakter en dus waren we gedoemd te verliezen. De enigen die nog iets hebben bereikt zijn die krakers, maar veel is dat ook niet geweest. Zo verliep het verzet, werd de buurt in een aantal jaren voor meer dan 90% gesloopt en is die idiote brandweerkazerne gewoon gebouwd. Die politici hebben wellicht ook nog geloofd dat ze de stad een dienst bewezen. We zijn nu veertig jaar verder. Als ik de balans opmaak, word ik niet vrolijk. Er is onnodig grof gesloopt. Aan de paar pandjes die wel zijn opgeknapt kun je - met enige moeite en wat stedenbouwkundig inzicht - zien hoe de buurt had kunnen worden, als onze plannen serieus waren genomen. De buurt is in kleine stapjes weer ingevuld. De laatste fase lijkt wel aardig als je er vanaf de Parkweg naar kijkt, Jan Arie van Eek (Den Haag 1930) is opgegroeid in Duitsland en Zwitserland, en heeft in Lausanne voor architect gestudeerd. Hij werkte aanvankelijk bij het architectenbureau van Harry Nefkens in Rotterdam, waar hij Geert Bannenberg ontmoette, met wie hij in 1966 aan de Tuinlaan een architectenbureau begon. Van Eek en Bannenberg hebben onder meer de Anker- en Kettingfabriek aan de Buitenhavenweg en de verbouwing van de - inmiddels weer verdwenen - vleugel van Huize St. Liduina ontworpen. Samen met Bannenberg heeft hij de schetsen gemaakt die de Brandersbuurt een tweede jeugd moesten geven. Jan Arie van Eek heeft zich in 1981 uit het bureau teruggetrokken. Musis 200 JTZ Samenvoegingsplan huisjes St. Janshofje, tekening J.A. van Eek, potlood op calque, collectie Gemeentearchief Schiedam

Musis | 2008 | | pagina 200