maar is rampzalig als je er rondloopt. De winkelplinten zijn leeg, en er is niets triester dan een straat met lege etalages. Als je dan kijkt hoe het er volgens de plannen die wij destijds hebben getekend, nu uitgezien zou hebben, zie je welke kansen gemist zijn. Onze plannen waren niet uitgewerkt, volgens de politiek. Deze plannen waren op papier wel uitgewerkt, maar zijn in de praktijk waardeloos gebleken. Ik ben het meest teleurgesteld in de primitiviteit van de politieke bestuurders. Politiek ging voor alles. Deskundigen stonden machteloos terzijde, ook de eigen gemeentearchitect had niets in te brengen. Er is sindsdien weinig veranderd. Bij de bouw van het stadskantoor heb ik het in een wat andere vorm allemaal weer zien gebeuren. Over bouwkundige smaak kun je twisten, maar over botheid en gebrek aan visie niet. De gedachte achter een gebouw midden in de stad, waarin veel functies zijn verenigd is prima en de as tussen de twee kerken en de invulling van het Land van Belofte kloppen ook, maar het plein is idioot. Je kunt er niets mee, omdat men het zo nodig vond een kunstenaar er een kunstwerk in te laten aanbrengen dat je alleen vanaf de tiende verdieping kunt herkennen. Dat heeft goud gekost, maar wel het goud van de burgers en niet dat van de dames en heren bestuurders die dit zo nodig vonden! En daar blijft het niet bij, want ook de stichteres van deze - nog steeds - mooie stad is zo ongeveer naar de vuilnisbelt verbannen. En ook hier weer lege etalages. Natuurlijk het plan was goed uitgewerkt en financieel onderbouwd, op papier zal het vast wel allemaal geklopt hebben, maar niemand wil er zitten, zelfs de VW niet, en aan de zonkant waar je gezellige terrassen zou kunnen hebben, hebben ze het restaurant voor de ambtenaren gemaakt. Leuk voor hen maar slecht voor de levendigheid van het plein. Het ontwerp is goedgekeurd door ambtenaren, veronderstel ik, en vastgesteld door de politiek. Is er dan helemaal niemand die daar iets tegen doet? Iemand die zo'n plan op zijn realisme beoordeelt. Gelukkig heeft het verstand nu eindelijk toch een klein beetje gezegevierd en mogen er evenementen en de markt op het Stadserf gehouden worden. Maar hoe zit dat nu met dat kostbare kunstwerk? Het spijt me als burger van deze stad oprecht, maar ik kan er niets anders van maken. De sloop van de Brandersbuurt was overbodige en onherstelbare onzin, gestuurd door de politiek en met rampzalige gevolgen voor het (steden)bouwkundig erfgoed van Schiedam. Dat lokale politici weinig visie hebben is jammer maar nog wel vergeeflijk, maar dat ze weigeren te luisteren naar burgers en deskundigen die zo'n visie wel hebben, valt ze zwaar aan te rekenen. Ik vrees dat de geschiedenis van Schiedam leert dat er sinds de sloop van de Brandersbuurt en de bouw van de brandweerkazerne weinig van de missers in het verleden is geleerd, en politici nog steeds zonder links of rechts te kijken achter hun modieuze maar wel uiterst tijdelijke ideeën aanlopen en bang zijn voor alle invloed van anderen. Gelukkig zijn er soms kleine tekens die optimistisch stemmen, zoals nu de invulling van het Land van Belofte, we moeten dus zeker blijven hopen." 201 Musis Achter de Teerstoof, tekening J.A. van Eek, potlood op calque, collectie Gemeentearchief Schiedam

Musis | 2008 | | pagina 201