Er was een aantal panden wel te redden geweest, zij het voor veel geld. Gemeentewerken heeft op mijn voorstel nog voorgesteld om steeds twee éénkamerwoninkjes samen te voegen tot één woning. Dat zou 60.000 gulden per nieuwe woning gekost hebben. Ik kreeg geen gehoor en daar was de sfeer ook niet meer naar. Die hadden de twistende partijen grondig verpest. bebouwing ter plaatse nog te redden zou zijn, kon niemand serieus nemen. De huizen tussen de Breedstraat en de Zijlstraat waren van ellende uit zichzelf reeds in elkaar gezakt. Dat gold niet voor de Verbrande Erven die de Breedstraat met Achter de Teerstoof verbond, Achter de Teerstoof zelf, het Groenweegje en de Prinsen- en de Pieterssteeg die vanaf de Dam verbinding gaven op de Verbrande Erven en op het pleintje naast het Zakkendragershuisje. Voor de brandweerkazerne zo betoogden Putter en Jansen behoefde geen enkel herstelbaar huis te worden gesloopt. Bovendien zou de kazerne aan de uiterste rand van de Brandersbuurt worden gebouwd, terwijl de actievoerders zich juist richtten op het behoud en revitalisering van het binnengebied tussen Oude Sluis, Breedstraat en Raam. Een heel beperkt gebiedje in feite, maar zeer karakteristiek voor Schiedam. Later werd betoogd dat de politiek de herinnering aan Schiedams jeneververleden wilde uitwissen en daarin de sloop van de Brandersbuurt als belangrijk begin zagen, maar daarvan valt in de officiële stukken geen enkele aanwijzing te vinden. 203 Musis Woning met kleine branderij op de hoek Haam en Raamsteeg en huidige situatie, foto's collectie Bertus Noteboom, gemeentearchief Schiedam en Cornelia Montfoort Synagoge aan het Groenweegje en huidige situatie, foto's collectie Bertus Noteboom, gemeentearchief Schiedam en Cornelia Montfoort

Musis | 2008 | | pagina 203